Yutkunurken Hafif Ağrı ve Takılma Hissi

Yutkunurken Hafif Ağrı ve Takılma Hissi

Halk arasında yutkunma esnasında ağrı ve takılma hissi şikayetine fazlaca rastlanmaktadır. Boğazda hissedilen takılma beraberinde yutkunma sırasında ağrı ve zorlanma sorununu getirmektedir. Genellikle yemek yedikten sonra veya bir şeyler içtikten sonra yutkunma gereği duyulduğundan, bu sırada ağrı hissedilmektedir.

Yutkunurken takılma hissi ve ağrı şikayeti daha çok boğazda meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı rahatsızlıklarında boğazın şişmesiyle birlikte yutkunamama sorununa sık rastlanmaktadır. Boğaz enfeksiyonu dışında yemek borusu rahatsızlıkları, sigara içmek ve çeşitli tümör rahatsızlıkları da bu tarz şikayetlere yol açabilmektedir. Sorunun altında yatan pek çok neden olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi için uzman doktora başvurulmasında fayda vardır.

Yutkunurken Ağrı ve Takılma Hissi Neden Olur?

Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu, yutkunurken ağrı ve takılma hissinin en bilindik nedenlerinden biridir. Özellikle soğuk algınlığı rahatsızlıklarının akabinde boğaz enfeksiyonu oluşumuna sık rastlanır. Enfeksiyon veya iltihaplanma ise yutkunma sırasında zorlanmaya ve ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Yutkunamama sorunu özellikle yemek yerken daha çok farkedilir. Enfeksiyonun tedavisi ile birlikte şikayet de ortadan kalkmaktadır.

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Yutma eyleminden sorumlu olan boğaz, yemek borusu ile bağlantılıdır. Yemek borusu ile ilintili olduğundan, burada oluşan rahatsızlıklar boğazda fizyolojik sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Yutkunurken ağrının altında yatan neden yemek borusu rahatsızlıkları olabilir.

Tümör Rahatsızlıkları

Vücudun herhangi bölgesinde baş gösterebilen tümör sorununa boğazda da rastlanabilmektedir. Boğazda oluşabilen tümör veya kistler, yutkunurken ağrı ve takılma hissi gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Şikayetler tümör gibi ciddi rahatsızlıkların göstergesi olabileceğinden, kesinlikle gözardı edilmemeli ve bir an evvel uzman doktora gidilmelidir.

Sigara İçmek

Sigara içmek nefes borusunu olumsuz etkileyerek, bu bölgede enfeksiyon oluşumuna yol açabilmektedir. Enfeksiyon ise yutkunma esnasında acı duyulmasına ve takılma hissine neden olmaktadır. Hem uzun ve sağlıklı yaşam hem de oluşabilecek yutkunamama sorunlarını önlemek için sigara içmemekte fayda vardır.

Psikolojik Etkenler

Çağın sorunlarından olan stres, endişe, üzüntü gibi duygular vücutta bir takım fiziksel sonuçlarla kendini belli etmektedir. Sinirlilik halinde veya ağlamaklı olunduğunda, boğazda takılma hissi ve beraberinde yutkunamama sorununa sık rastlanır. Genellikle duygu durumu eskiye döndükten sonra şikayetler de son bulur.

Yutkunma sırasında ağrı ve takılma hissi şikayetleri tümör gibi ciddi oluşumların habercisi olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ