11 Haftalık Gebelikte Ara Ara Kanama

11 Haftalık Gebelikte Ara Ara Kanama

Gebelik esnasında meydana gelen kanamalar sık sık anne adaylarını korkutmaktadır. Kanamalar her zaman tehlikeli bir olay sonucunda meydana gelmez. Bazen özellikle gebeliğin ilk evrelerinde kişiden kişiye değişen özelliklere bağlı olarak ara ara kanamalar meydana gelebilir.

Gebelik esnasında meydana gelen ara kanamaların bir çok nedeni olabilmektedir. Bu sebepler uzman kadın hastalıkları doktoru tarafından incelenmeli, bebeğin sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Kanamanın meydana gelme sıklığı da kanamanın tehlikesi hakkında bilgi verebilmektedir.

Gebelikte meydana gelen kanamaların sıklığı giderek artıyorsa mutlaka anne adayı uzman hekime gitmeli gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Gebelikte Meydana Gelen Kanamaların Nedenleri Nelerdir?

1-)Düşükler

Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen kanamanın en sık sebeplerinden bir tanesi düşüklerdir. Anne adayının fiziksel darbe alması sonucunda ya da çeşitli fizyolojik ve patolojik nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

Düşükler anne adayının hayatını tehlikeye atabilir. Genellikle düşüklerde gözenen kanama akut şekilde meydana gelir ve çok miktarda kanama oluşur. Hatta bazı durumlarda anne adayı kanamadan dolayı hayatını kaybedebilmektedir. Gebeliğin ilk evrelerinde özellikle riskli hamileliklerde kişiler çok dikkatli olmalı az ancak sık sık meydana gelen kanamalarda muhakkak doktoruna başvurmalıdır.

2-)Enfeksiyon Kaynaklı Kanamalar

Hamilelik esnasında kişiler kişisel bakımlarına çok daha fazla dikkat etmelidir. Genital bölgede meydana gelen hamilelik adaptasyonlarına bağlı olarak enfeksiyon görülme ihtimali artmaktadır. Hamilelikte gözlenen enfeksiyonlarda ara kanamalar meydana gelebilir. Kontrol altına alınan enfeksiyonlarda bu ara kanamalar genellikle risk oluşturmamaktadır. Ancak kontrol altına alınamayan enfeksiyonlarda, tedaviye başlanılmayan enfeksiyonlarda meydana gelen kanamalar giderek artar, anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atar.

Enfeksiyon kaynaklı kanamaların diğer kanamalardan ayrılması için enfeksiyon göstergesi diğer semptomlarında bulunması gerekmektedir. Bu duruma en iyi örnek idrarını yaparken yanma hissetme, idrar yapmakta zorluk yaşama, genital gölgede hassasiyet ve yangıdır.

3-)Kabızlık ve Hemoroid Kaynaklı Kanamalar

Gebelerde en sık gözlenen problemlerden bir tanesi kabızlıktır. Bu durum vücudun aniden değişen hormonal dengesi, beslenmede meydana gelen değişiklik ile açıklanabilmektedir. Hemoroid gebe kadınlarda genellikle gebelik süresince meydana gelen kabızlığa bağlı oluşur. Gebe kişilerin kabızlık ve hemoroidden dolayı kanama yaşaması çoğu zaman farklı kanamalar ile karıştırılabilir.

Özellikle çamaşırda sonradan görülen ara ve az kanamalar kabızlık problemi yaşayan kişilerde hemoroid kaynaklı olabilir. Kişinin bu durumda emin olabilmesi için kendi kontrolünü yapması, gerekli olmayan durumlarda ve şikayetlerin artması ile birlikte uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ