4 Aylık Bebeğim Kaka Yapmıyor

4 Aylık Bebeğim Kaka Yapmıyor

4 aylık bebeğim kaka yapmıyor diyerek panik yapan annelere sıkça rastlanabilir. Sadece 4 aylık bebekler için değil 2 yaşından küçük her çocukta kaka yapamama problemiyle sıkça karşılaşılır. Aslında bebeğin ilk 2-3 ayının ardından beslenmesi daha düzenli olduğu için kaka yapamama probleminin daha az görülmesi beklense de bunun da farklı açıklamaları vardır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki kabızlık ve kaka yapamamak aynı şey değildir. Kabızlık biraz zor da olsa birkaç günde bir yapılan kakadır ve kakanın sert, kaka miktarının genellikle az ve top top olması kabızlık durumunda beklenir. Kaka yapamamak ise çok daha farklı bir durumdur ve çeşitli sebepleri olabilir.

Bebeklerde Kaka Yapmamanın Nedenleri Nelerdir?

 • Yalancı kabızlık durumu söz konusu olabilir. Yalancı kabızlık genellikle yeni doğan bebeklerde, 6.haftada görülen bir durumdur. Bu durumun bebeğin 5. ayına girmesi ile birlikte son bulması beklenir. Yalancı kabızlık durumunda 5.ayına giren bebekler artık her gün kaka yapmaya başlarlar.
 • Anne sütü ile beslenen bazı bebekler anne sütünü fazlasıyla verimli kullandıklarında da kaka yapmama, daha doğrusu seyrek kaka yapma durumu ile karşılaşmak mümkündür. Seyrek kaka durumunda bebek haftada sadece bir defa kaka yapabilir. Bu kaka ise sulu bir kakadır ve kakanın içinde susama benzer parçacıklar görülebilir. Seyrek kaka yapma durumu bebeğin yetişkinlik döneminde bağırsak tembelliği problemi yaşaması ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.
 • Dengesiz ve düzensiz beslenme de bebeğin seyrek kaka yapmasına neden olabilir.
 • Bebeğin poposunda ağrı, acı ve tahriş söz konusu olduğunda bebek kaka yapmaktan kaçınabilir.
 • Bağırsak hareketlerinde oluşan bozukluklar da bebeğin seyrek kaka yapmasına neden olsa da bu geçici bir durumdur ve kolay tedavi edilir.

Bebeklerde Kaka Yapmamanın Tedavisi

 • Tedavi elbette teşhise göre yapılacaktır.
 • Bağırsak hareketlerinde oluşan bazı bozukluklar veya kötü beslenmeden kaynaklanan kaka yapmama durumu için doktora başvurmakla birlikte doktorun izni dahilinde bazı doğal tedavi yöntemleri de deneyebilirsiniz.
 • Bebek eğer emiyorsa, anne rezene veya papatya çayı tüketebilir.
 • Bebeğin poposunda bir problem varsa zeytinyağı, vazelin gibi bebeğin poposunu yumuşatacak ve kakanın kolay çıkmasını sağlayacak yöntemler uygulanabilir.
 • Geçici olan seyrek kaka yapma veya kaka yapmama durumları için mide masajları yapılabilir.
 • Eğer bebeğiniz 5-6 gün kaka yapmadığında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsa, kusma durumu söz konusu değil ise, beslenme düzeninde problem olmuyorsa, kaka yapma esnasında ıkınırken popoda kanama veya çatlak oluşmuyorsa genellikle bir hastalık söz konusu değildir. Seyrek kaka yapmak bebeğinizin genel düzeni olabilir. Bu durumda doktora danışmakla birlikte genel olarak bebeği kendi haline bırakmak gereklidir. Aksi takdirde tedavi etmeye çalışırken bebeği daha çok hırpalayabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ