6 Aylık Bebekte Kusma

6 Aylık Bebekte Kusma

Bebeklerde kusma çok sık meydana gelen bir durumdur. Özellikle ilk altı ay boyunca bebeklerin sürekli anne sütü tüketimi, ek gıdaya geçilmesi gibi çevresel etmenlerden kaynaklı olarak kusma çok sık meydana gelmektedir. Bu durum çok normaldir ve bebeğin adapte olması ile hızla düzelmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeklerdeki kusma eylemi sık sık meydana gelir hatta giderek artar. Buna bağlı olarak huzursuzluk, ateş ve kilo kaybı gözlenir. Böyle durumlarda kusma eyleminin altında yatan patolojik ya da fizyolojik bir neden olabilir muhakkak uzman bir hekime gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Bebekte Kusma Neden Meydana Gelir?

1-)Hazımsızlık

Tüm bebeklerde özellikle bir yaş altında kusma eyleminin meydana gelmesinin en sık nedenlerinden bir tanesidir. Anne sütü tüketimi sonucu bebekte şişkinlik ve gaz oluşabilir. Bu durum yemek sonrası kusma şeklinde kendini gösterebilir.

Aynı zamanda emzirme işlemi esnasında yapılan hatalar bebeğin emme esnasında çok fazla gaz yutmasına neden olabilir. Bu durum midede şişkinlik yapar ve ardından bebek kusabilir. Bebeklerin mama değişimlerinde, ek gıdaya geçilmesinde de sık sık adaptasyon süresi boyunca bu durum meydana gelebilmektedir. Bu sürenin değişmemesi durumunda muhakkak beslenme durumu tekrardan düzenlenmelidir.

2-)Mide Rahatsızlıkları

Bebeklerdeki mide sistemi yetişkinliklerdekinden çok daha az gelişmiştir hatta bazı enzim ve sindirim yolları tam olarak meydana gelmemiştir. Bu yüzden sindirim işlemi bebeklerde daha zor ve farklı şekilde meydana gelmektedir. Bu durum bebeklerin çok daha hassas bir mide yapısına da sahip olmasına sebebiyet verir.

Midenin geç gelişmesine bağlı olarak ya da doğumda meydana gelen kalıtsal bozukluklarda kusma, mide şişkinliği ve gaz problemleri çok sık meydana gelebilmektedir. Bu durumların bir çoğu bebeğin büyümesi ile düzelmektedir ancak bazı kalıtsal bozukluklarda tedavi ve ek yardım gerekmektedir.

3-)Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar

Enfeksiyon kayaklı hastalıklarda bebeklerde sıkça kusma semptomatik olarak gözlenmektedir. Meydana gelen enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak kusma daha sık ve şiddetli meydana gelebilir. Enfeksiyon kaynaklı kusma eylemi akut olarak seyreder. Enfeksiyonun ortadan kaldırılması ile hızla düzelmektedir. Bazı durumlarda ise enfeksiyon esnasında gözlenmez ancak enfeksiyon esnasında kullanılan ilaçlar kusma gibi değişik semptomların bebeklerde gözlenmesine neden olabilmektedir. Böyle durumlarda kullanılan ilaçların dozuna dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ