Aç Karnına Antidepresan Kullanımı

Aç Karnına Antidepresan Kullanımı

Antidepresan genel manada bilinen psikiyatri ilaçlarına verilen isimdir. Özellikle 1950’lerden sonra depresyon tedavileri başladığı için bu ilaçlara da o dönemlerde rastlamak mümkündür. İnsanın beyin ve vücut kimyasındaki değişmeler depresyona sebep olabilir. Veyahut vücuttaki bazı kimyasalların salgılanmasında olan değişmeler depresyona sürükleyebilir. Antidepresan ilaçları da bu mantıkla oluşturulmuştur. Bir nevi insan kimyasına etki ederek depresyona sebep olan değişmeleri önlemek içindir.

Tansiyon ve şeker ilaçlarından pek farklı değildir. Ama bu ilaçlarla ilgili önemli olan nokta arkadaş tavsiyesi ile alınamayacak kadar etkili olmasıdır. Çünkü bu ilaçların çok ciddi yan etkileri olmaktadır. Ve bu yan etkiler ile ilacın kendi etkisi çok güçlü olduğu için dikkatle kullanılması gerekmektedir. Bunlara ek olarak her psikolojik duruma göre verilen ilaçların içerikleri değişebileceği için doktor muayenesine gidip, onun verdiği ilaçları almak hayati önem arz etmektedir.

Genel olarak antidepresan ilaçlarının etki süreleri ise en az 2-3 hafta sonra görülür. Düzenli ve verilen dozajda alınması sağlık açısından da bir diğer önemli noktadır. Kullanımı ise en az 6 ay sürmektedir. Bu ilaçları diğer ilaçlarla karşılaştırmamak gerekir. Örneğin bir ağrı kesicinin bir saat içinde etkisi görülürken, bu tarz ilaçlarda böyle şeyler zaman almaktadır. İlacı bırakma şekli de dozajları azaltarak olur genellikle. Aniden ilacı bırakmanın sağlığı olumsuz etkileyeceği bilinmektedir.

Antidepresan Nasıl Kullanılmadır?

Antidepresan etkili bir ilaç olduğu için kullanım şekli son derece hassastır. Kesinlikle bir doktor kontrolü ile kullanıma başlanıp bitirilmelidir. Antidepresan kullanan kişilerin ilaçla birlikte aldıkları şeylere yine aynı özeni göstermesi gerekir. Şöyleki ünlü şarkıcı Whitney Houston ünlü bir ödül törenine katılacağı zaman otel odasında ölü bulunuyor ve antidepresan ile birlikte alkol aldığı gözlemleniyor. Bu tarz kötü sonuçlara karşı tedbir her daim alınmalıdır.

Mesela antidepresan ile birlikte sigara kullanımı ilacın etkisini azaltır veyahut kahve gibi kafeinli içeceklerle birlikte kullanımı da ilacın etkisini göstermesini yavaşlatır. Tansiyon hastalığı olan insanlarda bu tarz ilaçların seçimi oldukça önem arz etmektedir. Bu ilaçlarla birlikte kesinlikle alkol ve benzeri ürünler alınmamalıdır. Aksi takdirde ölüm ile sonuçlandıran neticeleri olabilir.

Antidepresan Aç Karnına Alınır mı?

Bazı ilaçlar vardırki aç karnına alınması etkileşimi için daha uygundur ama bazı ilaçlar da tok karnına alınınca daha olumlu sonuçlar verir. İlaç emilimi ile midenin boşalma hızı çok önemlidir. Mide, boşalmasını yemekten sonra 1-2 saat içinde tamamlar. O yüzden aç karnına alınması gerekiyorsa, bu saatlerde veyahut yemekten bir saat öncesinde bu ilacın alınmaması daha uygundur.

Bazı ilaçların da emilimleri besinlerle artar o yüzden tok karnına içilir. Antidepresanların ise genelde aç karnına içilmesi pek uygun görülmez. Çünkü hazımsızlık, bulantı gibi şeylere sebep olabilir. Ayrıca aç karnına alınınca yan etkilerinin daha çok görüldüğü ortaya çıkmıştır. Yan etki denilen şey de şöyle oluşmaktadır:

Antidepresanların içerisinde serotonin arttırıcı madde bulunur. Bu serotonin vücuttaki kimyasal dengeyi sağladığı için depresyon oluşumunu önler ya da depresyonun etkilerini azaltıcıdır. İnsan vücudunda bulunan serotoninin yüzde ikisi beyinde yüzde doksan sekizi vücudun diğer yerlerinde bulunur. Alınan ilaçlar hem beyindeki hem de vücuttaki serotonin seviyesini arttırarak yan etkilere neden olur.

Elbette ki doktora sormadan hiçbir şekilde ilaç aç veya tok karnına alınmamalıdır. Bazı antidepresanlarda farklılık olabilir. Bunu en iyi o işin uzmanları bilecektir. Hele ki mevzu antidepresan olunca kesinlikle doktor kontrolü gerekmektedir. Çünkü şöyle bir durum vardır ki sağlıklı bir insan antidepresan kullansa kendini üzgün ve kötü hissetmeye başlar. Bilinçsiz ve yanlış kullanımda sağlık durumlarında tam tersi etkiler görülebilir.

Şunu da unutmamak gerekir ki psikolojik her durumda ilaç tedavisi gerekli görülmez. Uzman doktora muayene olduktan sonra doktor en uygun tedaviyi zaten size önerecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ