Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır mı?

Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır mı?

Doğum kontrol hapları, genel olarak gebeliğin engellenmesi için kullanılan en yaygın yöntemlerden bir tanesidir. Bu hapların yumurtlamayı engellemesinin temelinde, östrojen ve progesteron içermeleri yatmaktadır. Kadınlar bu ilacı kullandığında sperm yumurtaya ulaşsa bile onu dölleyemez.

Doğum Kontrol Hapının İlk Kullanımı

Hapların kullanılabilmesi için ilk kullanımda adet döngüsünün beklenmesi gerekmektedir. İlk regl olunan gün doğum kontrol hapları kullanılmaya başlanır ve her gün düzenli olacak şekilde 21 gün bu şekilde alınmaya devam edilir. İlk kutu 21 günün sonunda bittiğinde, bir sonraki adet dönemine giriş yapılmıştır.

Doktor tavsiyesi ile düzenli kullanımı önerilen kişiler için hapların ikinci kutusunun kullanımı, adet döngüsü dikkate alınmaksızın 7 gün geçtikten sonra alınmalıdır. İkinci kutu için adet olmayı beklememek gerekir. Yine 21 günün sonunda biten ilacın üçüncü kutusuna, bir yedi gün sonra başlanır ve bu durum bir döngü şeklinde devam eder. Doğum kontrol haplarının kullanımında her gün düzenli olarak kullanım son derece önemlidir. Doğum kontrol haplarının iki farklı türü vardır. Bunlar 21 günlük ve 28 günlük haplardır.

21 Tabletlik Haplar

Ülkemizde genel olarak 21 tabletlik olan haplar satışa sunulmaktadır. 21 tabletin bitmesinin ardından ilaç alımına 7 gün ara verilir ve bu yedi günün sonunda, sekizinci günde ikinci kutu ilaca başlanır. İlk ilacın adetin ilk günü alınması, ilacın bünyedeki etkisini artıracaktır. İlk regl gününde ilaç alınmaz ise, kullanılan ilk ayda gebelikten korumada zayıf kalabilir. Bu nedenle eğer ilaca reglin ilk günü başlanmamış ise, aynı zamanda diğer korunma yöntemlerinden bir tanesi de kullanılmalıdır.

28 Tabletlik Haplar

Korunma açısından 21 günlük tabletle arasında bir fark bulunmayan 28 günlük tabletler, kutuda bulunan son yedi hapın boş hap olması ve hormonsal bir içerik barındırmamasıdır. Bu tabletin kullanımına yine ilk regl günüde başlanır ve aynı şekilde bir döngü halinde kullanım devam eder.

Doğum Kontrol Hapları Kullanımı Esnasında

  • Her gün alınacak ilaç, mutlaka tok karnına ve mümkünse günler arasında çok fazla saat farklı olmadan alınmalıdır. Söz gelimi ilk gün sabah 10’da ilaç alımı gerçekleşmiş ise, ikinci gün de bu saatte almaya özen gösterilmelidir.
  • Unutulan bir gün için ertesi gün iki adet hap içilmemelidir. Birden fazla doğum kontrol hapının bünyeye girmesi zarar verecek bir duruma yol açabilir.
  • 35 yaş ve üzeri kadınların, özellikle de sigara kullanımı söz konusu ise bu ilaçların kullanımına dikkat etmeleri gerekir.
  • Damar tıkanıklığı türündeki rahatsızlıklara sahip olan kadınlar doğum kontrol hapı kullanmamalı, bu konuda doktora bilgi vermelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ