Adet Öncesi Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Adet Öncesi Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Adet öncesi vücutta çeşitli değişimler meydana gelir. Hormonlara bağlı olarak görülen bu değişimler arasında kasıklarda şiddetli ağrı, el ve ayaklarda üşüme, kan şekerinin düşmesi, karın ağrısı ve göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler yer almaktadır. Kişinin tatlı ve çikolataya karşı olan ihtiyacının da önemli oranda artması bu belirtilerden bir diğeridir ve sık görülür. Adeti düzensiz olan kişilerde kasıklarda görülen ağrının şiddeti de oldukça fazladır.

Adet öncesi görülen bu belirtiler gebeliğin ilk dönemlerinde görülen belirtilere çok benzediği için karıştırılması normaldir. Bu durumda kişinin uzman bir doktora giderek gerekli testleri yaptırması sonucu kasık ağrısının neden görüldüğü kısa süre içinde ortaya çıkacaktır.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı Neyin İşareti?

Adet öncesi kadınların vücudunda birçok farklı etken gözlenebilir. Böyle durumlar neredeyse her kişide benzerlik gösterir. Kasık ağrısı adet döneminin yaklaştığının en net belirtisidir. Adet öncesi kasık ağrıları her kişi için farklılık gösterebilmektedir.

Bazı kişilerde bu ağrılar çok daha ciddi boyutlarda sürer ve adet sonrasında da devam eder. Böyle zamanlarda kişinin günlük hayatına devam etmesi zorlaşacağı için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaç kullanımı yapmak iyi bir yöntem olacaktır. Bazı kişilerin ise adet öncesi görülen kasık ağrıları oldukça küçük düzeydedir ve kişinin sosyal yaşamını çok fazla etkilemez.

Adet ağrıları çocuk doğuran kadınlarda ve ileriki yaşlarda azalabilir. Bununla birlikte genç kişilerde görülen ağrılar da daha yoğun bir biçimde görülmektedir.

Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Yumurtalık Kisti

Kasık ağrılarının en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi yumurtalıklarda görülen kistlerdir. Yumurtalık kistleri günümüzde çoğu kadında ve genç kızlarda görülen bir sağlık sorunudur. Yapılan testler sonucunda görülen bu kistler yoğun kasık ağrısına neden olabilmektedir.

Yumurtalık kisti kadınlarda her ay oluşan yumurta keseleri nedeniyle ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Yumurta keseleri yumurtlama döneminden sonra kan ile dolar ve bu şekilde de kist ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu kistlerin bir kısmı zararlı iken çoğu zararsızdır. Zararlı kistlere bir an önce cerrahi müdahale uygulanmalı ve vücuda zarar vermeden alınmalıdır.

2-)Yumurtlama Dönemi Ağrısı

Kasık ağrılarının diğer bir nedeni ise yumurtlama döneminde görülen ağrılardır. Yumurtlama dönemi kadınların iki adet döneminin ortasında bulunan bir dönemdir ve bu dönemde sık sık kasık ağrısı ile karşılaşmak normaldir. Bu kasık ağrıları bazı kişilerde daha şiddetli bazı kişilerde hafif olarak görülür ve genellikle adet döneminden 2 hafta önce görülmeye başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ