Adetten Çok Önce Kahverengi Akıntı

Adetten Çok Önce Kahverengi Akıntı

Ortalama 28 günde bir tekrarlayan regl dönemi, normal bir metabolizmaya sahip kadınların adet döngüsüdür. Ancak bu süreden daha az ya da daha fazla aralıklarla da regl dönemi başlayabilmektedir. Bazen de, adet döneminin hemen öncesinde ya da henüz adet sürecine vakit varken, kahverengi akıntı görülebilir. Bu kahverengi akıntı, genellikle vajinal nedenlerle ortaya çıkar ve vajinal salgılar ile ilgili fikir verir.

Adet dönemi öncesinde akıntı miktarında artış ortaya çıkması normaldir. Çünkü bu süreçte östrojen hormonu salgılanır ve bunun sonucunda da akıntı miktarında ve yoğunluğunda artış ortaya çıkar.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Adet dönemi dışında ortaya çıkan kahverengi akıntı, gebelik belirtisi olabilir. Ancak akıntı kahverengi olarak adet döneminden birkaç gün önce ortaya çıkmış ise, bu durum normal bir süreç olarak değerlendirilmelidir. Hatta kimi zaman gebelikte kahverengi akıntı, adet kanaması ile karıştırılmaktadır. Gebelikte adet kanaması, ilk aylardan itibaren görülmez ancak yumurtanın rahim duvarında tutunması, az da olsa kanamaya yol açabilmektedir. Her gebelikte gerçekleşecek diye bir durum yoktur ancak kanama miktarı fazla ise, gebelik durumu mevcut olan kadınların mutlaka kontrole gitmesi gerekir. Bebekle ilgili bir sorun olup olmadığından emin olunabilmesi bu şekilde sağlanabilir.
  • Hormonsal olarak yaşanan değişiklikler ya da fizyolojik sorunlar nedeniyle, adet dönemi dışında kahverengi akıntı ortaya çıkabilmektedir. Bu akıntının temel nedeni, progesteron veya östrojen hormonunun az veya çok salgılanması neticesinde ortaya çıkmaktadır.
  • Adet döngüsü devam ederken, üçüncü günden sonra kanamanın rengi kahverengiye dönebilir. Bu durum adet zamanının sona erdiğinin göstergesidir ve endişeye mahal yoktur.
  • Adet dönemi kahverengi akıntı ile başlıyorsa ve daha sonra kırmızı bir renk alıyorsa, bu durum düşük olabileceği şeklinde değerlendirilebilir. Bu durumu yaşayan gebelik şüphesi bulunan kadınların mutlaka en kısa zamanda muayene olması gerekir.
  • Adet döngüsü dönemi dışında kahverengi akıntının oluşmasının bir nedeni de, rahim iç duvarının kendi kendini her ay yenilemesidir.

Kahverengi Akıntı ve Hastalıklar

Bazı durumlarda, kullanılan uzun süreli ilaçlardan kaynaklanan kahverengi akıntı da ortaya çıkabilir. Özellikle adet döngüsünün düzenlenmesi için doktor tarafından kullanılması istenen doğum kontrol hapları, bazı bünyelerde bu soruna yol açabilmektedir. Herhangi bir sebebe bağlı olmadan da adet dönemi haricinde kahverengi akıntı bazen görülebilmektedir. Bu daha çok vücudun kendi yapısı ile ilgilidir. Ancak;

  • Kanama çok koyu kahverengi ise ve gittikçe artış gösteriyorsa,
  • Vajinada ya da kasık bölgesinde kalıntıya yol açıyorsa,
  • Kötü bir kokusu varsa,
  • Kahverengi akıntılar sıkça ve adet dönemi dışında görülmeye başlamışsa, anormal bir durum var demektir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmeli ve durum ile ilgili detaylı bilgi verilmeli, muayene talep edilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ