Adetten Sonra Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Adetten Sonra Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Adetten sonra kadınlarda birçok farklılık gözlenebilir. Bu farklılıklar addetin bitimini takip eden süreçte ortaya çıkar. Bu farklılıkların birçok anlamı olabilir. Adetten sonra meydana gelen farklılıklardan birisi akıntılardır. Adet sonrası meydana gelen akıntıların birçok farklı tonu vardır. Adet döneminde kahve renkli akıntıların olabileceği gibi sarı renkli akıntılar da görülmektedir.

Adet sonrasında kahverengi akıntı meydana gelmesi çoğu kadının şikayet ettiği konulardan birisidir. Kişinin böyle dönemlerde vücudunda değişiklikler olması normal bir durumdur ve endişe edilmesine gerek yoktur. Akıntının uzun süre devam etmesi halinde ise kişinin doktora görünmesi iyi bir yöntem olacaktır. Adet dönemi geciken kişilerde koyu renkli akıntı sık sık görülebilir ve endişe edilmemelidir.

Adet Sonrasında Kahverengi Akıntı

Adet sonrasında meydana gelen kahverengi akıntılar hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü hamileliğin ilk evrelerinde kadınlarda sık sık akıntı olur ve bu akıntılar genel olarak koyu renklerde görülür. Gebelik dönemi boyunca özellikle ilk 3 ayda kadınlarda sık sık akıntı meydana gelir. Bu duruma neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Kişinin bu akıntılar karşısında endişeye kapılmasına ve panik yapmasına gerek yoktur.

Gebelik Döneminde Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Gebelik döneminde kadınlarda kahverengi akıntı olmasının birçok sebebi olur. Bu sebepler de her kişide farklı olacağı için doktora gidilerek akıntının nedenini araştırmak gerekebilir. Hamilelik döneminde meydana gelen akıntıların ana sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Fetüsün Zarar Görmesi

Gebeliğin ilk dönemlerinde fetüsün zarar görmesi sonucunda anne adayında akıntı görülebilir. Bu akıntılar genellikle koyu renklidir. Bunun yanı sıra düşük yapan anne adaylarında ya da kürtaj yapan kişilerde koyu renkli akıntı görülebilir.

2-)Cinsel İlişki

Gebelik döneminde en merak edilen konulardan birisi cinsel yaşamdır. Kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye devam edilebileceği çoğu kadın tarafından merak edilen bir sorudur. Gebelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesi sonucunda akıntılar meydana gelebilir. Bu durum serviks bölgesinin hasar görmesi anlamına gelebilir. Akıntıya genellikle ağrılar da eşlik eder.

3-)Dış Gebelik

Kadınlarda görülen akıntıların diğer bir sebebi de dış gebeliktir. Dış gebeliğin diğer belirtileri arasında kanama, ağrı ve kramplar da yer almaktadır.

4-)Doğum Sancısı

Doğumun yaklaşması ile birlikte doğum sancıları sık sık görülmeye başlar. Oldukça şiddetli olan bu ağrılardan önce vajinada kanama meydana gelebilir. Bununla birlikte doğum sancısının başlaması ile birlikte görülen belirtiler arasında kahve renkli akıntılar da görülür. Bu akıntılar doğumdan bir hafta önce görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ