Ağız Çevresinde Kararma Neden Olur?

Ağız Çevresinde Kararma Neden Olur?

Ağız çevresinde sarı lekeler ve kararma olabilir. Ağız kenarlarında oluşan bu leke ve renk değişimlerinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Ağız kenarlarında zaman zaman ortaya çıkan bu lekeler oldukça kötü bir görünüme sahiptir. Bu nedenle bir an önce tedavisinin yapılması gereklidir. Kişinin bu bölgeleri yeterince temizlememesi de zaman içinde lekelere ve renk değişimlerine neden olabilmektedir.

Ağız çevresinde görülen kararmalar, renk değişimlerini kadınların yanı sıra erkeklerde de görmek mümkündür. Bu lekeler çocuklarda dahi görülebilir bir sağlık sorunudur. Ağız çevresinde meydana gelen lekelerin tedavi edilebilmesi için kişinin bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve uzman bir doktor ile görüşmesi gereklidir.

Ağız Çevresinde Kararmanın Nedenleri Nelerdir?

Ağız çevresinde oluşan kararmaların birçok sebebi vardır. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Hormonal Değişimler

Hormonal değişimler çeşitli etkenlere bağlı bir biçimde ortaya çıkabilir ve birçok sağlık sorununa yol açabilir. Böyle durumlarda kişinin gerekli tedavi yöntemlerini tercih ederek hormonal değişimleri düzenlemesi mümkündür. Hormonal değişimler cilt lekelenmelerinin de ana sebeplerinden birisidir. Bu nedenle en kısa sürede tedavinin yapılmasına önem verilmelidir.

2-)Güneş Işınları

Güneş ışınları doğrudan cilde temas etmesi halinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Ciltteki çoğu lekenin nedeni güneş ışınlarıdır. Kişinin güneş ışınlarının zararlı yapısından korunabilmesi için güneş koruması sağlayan kremleri kullanması gerekmektedir.

3-)Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği olması durumunda kişinin cildinde çeşitli lekeler görülebilir. Vitamin takviyesi yapılması halinde zaman içinde bu lekelerin tamamından kurtulmak mümkündür. Ciltte birçok lekenin sebebi kişinin yeteri kadar B ve C vitamini almamasıdır. Bu durum yetersiz beslenmeden kaynaklıdır.

4-)Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme gibi etkenler birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Kişinin yetersiz beslenmesi vücudunda mineral ve vitamin eksikliğine yol açabilmektedir. Vitamin ve mineral eksikliği ciltte kuruluk ve lekelere neden olabilmektedir. Kişinin ağız kenarında görülen kararmaların ana sebeplerinden birisi de yetersiz ve dengesiz beslenmedir.

Ağız Çevresinde Kararmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız çevresinde oluşan leke ve kararmaların tedavi edilebilmesi için bu sorunun neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Yapılacak araştırmalar sonrasında bu hastalığın neden olduğu ortaya çıkacağı için tedavi de buna uygun bir biçimde yapılacaktır. Ağız çevresinde kararma oluşması durumunda doğal yöntemler ile tedavi uygulamak da uygun olacaktır. Kişinin her yemek sonrasında ağız kenarlarını bol su ile yıkaması buradaki lekeleri yok edecektir. Kararmaların limon suyu ile ovalanması da etkili bir yöntem olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ