Ağız Kokusu ve Kanlı Tükürük

Ağız Kokusu ve Kanlı Tükürük

Ağız kokusu kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. Ağız kokusunun birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bu durum genellikle sağlıksız, çürük dişler nedeniyle ortaya çıkmış olan bir sağlık sorunudur. Bu sağlık probleminin yanı sıra kanlı tükürük de görülmesi yine aynı biçimde sağlıksız dişlere işaret eden bir semptomdur. Kişinin böyle durumlarda acilen doktora gitmesi gereklidir. Doktorun istediği testlerin yapılması ile birlikte bu semptomların hangi sağlık sorunlarına işaret ettiği öğrenilecek ve ona göre bir tedavi yolu izlenecektir.

Kişinin durduk yere kan tükürmesi oldukça endişe edici bir durumdur. Bu durumda kişinin sağlık testleri yaptırarak sonuçlara göre hareket etmesi gerekmektedir.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu çoğu kişinin zaman zaman karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Ağız kokusunun birçok farklı sebebi bulunur ve çoğunlukla bu nedenler kişiden kişiye değişebilir. En çok görülen ağız kokusu nedenleri aşağıda yer almaktadır:

  • Reflü hastalığı ağız kokusuna neden olan sağlık sorunlarından birisidir. Mide rahatsızlığı olan reflü ağız kokusunun belli başlı sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Ağız kokusuna neden olan diğer rahatsızlık tipi ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı hem dişlerinin sararmasına hem de ağızda kötü bir koku oluşmasına neden olmaktadır. Sigara kullanımının azaltılması gereklidir.
  • Ağız kokusunun nedenleri arasında bademcik iltihabı, sinüzit de yer almaktadır. Bu sağlık sorunu baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır.

Kanlı Tükürük Nedenleri Nelerdir?

 

Kişinin bazı sabahlar ağzını çalkalaması ile birlikte diş fırçasında kan görülmesi normaldir. Bu kişinin dişlerinin sağlıksız olması ile ilgili bir durumdur. Kişinin bu durum ile sık sık karşılaşması halinde daha kesin bir tanı için doktora gitmesi gerekmektedir. Kanlı tükürüğe neden olan etkenler şunlardır:

  • Kanlı tükürmeye neden olan etkenlerden birisi çürük dişlerdir. Dişlerin çürümesi ya da apsesi ile birlikte diş en küçük bir temasta kanamaya başlayacaktır.
  • Kanlı tükürüğün diğer bir nedeni ise diş eti sorunlarıdır. Diş eti hastalıkları özellikle diş fırçalama esnasında tükürük ile birlikte hafif kanamaya neden olmaktadır. Bu durumda kişinin diş sağlığını korumaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Kanlı Tükürük ve Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Kanlı tükürük ve ağız kokusunun ana sebepleri arasında ilk sırada diş sorunları gelmektedir. Kişinin böyle durumlar ile karşılaşmaması için sık sık dişlerini fırçalaması, dişine zarar verecek ürünlerden uzak kalması, sık sık diş kontrolüne gitmesi gereklidir. Çürük diş halinde kişinin bir an önce en yakın diş hastanesine giderek tedavi de olması gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ