Ağız ve Burunda Sarılık

Ağız ve Burunda Sarılık

Ağızda ve burunda sarı rengin meydana gelmesinin ya da normal vücut renginden farklı bir rengin oluşumunun çeşitli sebepleri olabilmektedir. Meydana gelen oluşumun kaynağı genellikle akut nedenlerdir. Ancak bazı ciddi olgularda kronik sebeplerden kaynaklı olarak da bu durum gözlenebilmektedir.

Kronik olgular daha ağır seyreder. İnatçı ve geçmeyen semptomlar mevcuttur. Ağız ve burun sarılığına ek olarak çeşitli şiddetli semptomlarda mevcuttur. Bu semptomlar hastalığın başlangıcında hafif seyredebilir ancak kontrol altına alınamayan ilerleyen vakalarda daha şiddetli seyreder.

Ağız ve Burunda Sarılık Hangi Hastalıklarda Meydana Gelir?

1-)Sarılık

Akıllara ilk olarak sarılık gelmektedir. Ağız ve burundaki sarılık aslında direkt olarak sarılık habercisi değildir. Sarılık, doğumsal olarak meydana gelebilir. Bebekte doğum sonrası meydana gelen sarılıkta ciltte sarılık ağız ve burun etrafında sarılık mevcuttur. Ancak yetişkin bireylerde meydana gelen sarılıkta bu tür semptomlar genellikle gözlenmemekte ya da çok nadir olarak gözlenmektedir.

2-)Viral Enfeksiyonlar

Özellikle kış aylarında vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin zayıflaması ile sık sık viral enfeksiyonlar meydana gelmektedir. Viral enfeksiyonlar grip gibi soğuk algınlığı temelli hastalıklara neden olabileceği gibi daha şiddetli ve daha kötü seyreden rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.

Viral enfeksiyonlar sonucunda cilt üzerinde çeşitli yaralar ve oluşumlar meydana gelebilir. Özellikle meydana gelen bu oluşumların enfeksiyon kapması ile sık sık sarı iltihabi görüntüler oluşur. Viral enfeksiyonlar sonucunda ağız ve burun etrafında enfeksiyon sıklıkla meydana gelir.

Bü tür semptomları gidermek için antiviral ajanların topikal kullanımı olan türlerinden yararlanmak gerekmektedir. Fakat bunun doktor kontrolünde olması gerekir. Birkaç gün düzenli kullanım ile başta sarı renk olmak üzere meydana gelen enfeksiyon kolaylıkla ortadan kalkmaktadır.

3-)Beslenme Bozukluğu

Beslenme bozukluğu çeşitli hastalıklar sonucunda meydana gelebilir. Özellikle vücudun ihtiyacı olan makromineralerin yeterli miktarda alınmaması bu duruma neden olabilir. Besinlerle yeterince mineral alınmaması durumunda ekstra gıda takviyelerinin tüketimine geçinilmelidir.

Eser mineraller vücutta az miktarda hatta eser miktarda(az miktarda) bulunur. Bu minerallerin vücutta azalması çeşitli hastalıklara ya da semptomlara neden olabilir. Kükürt eser elementlerden bir tanesidir. Eksikliği vücudun çeşitli bölgelerinde sarı renkli lekelerin oluşumuna neden olabilmektedir. Ağız ve burun çevresinde de sarı renklerin oluşumu mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklı olabilir. Bu tarz olgularda kişiler kan tahlili yaptırarak vücuttaki eksikliklerin tespit edilmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ