Ağızda Kan Kokusu Neden Olur?

Ağızda Kan Kokusu Neden Olur?

İnsanlar bazı dönemlerde ağızda kan kokusu veya kan tadı olmasından ötürü şikayet ederler. Bu durumun birçok nedeni vardır. Kanda bulunan hemoglobinin bir bileşeni de demirdir ve demir ağızda metalik tad verir. Koku ile beraber metalik tad varsa ağızda kan olabilir veya başka birçok nedenden ötürü ağızda kan kokusu duyulabilir. Ağızda kan kokusu olması gebelikte de çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Ağızda Kan Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Bu durumun birçok nedeni vardır. Tek tek bu nedenleri inceleyelim.

Ağız Bakımı Eksikliği

Ağız bakımı çok önemlidir. Eğer ağız bakımına önem gösterilmezse, diş etlerinde kanamalar sıklıkla yaşanır. Bu duruma tıp dilinde gingivit denir. Diş etlerinin kanaması sonucunda da ağızda kan kokusu ve tadı olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar içeriklerinde bulunan demir nedeniyle ağızda metalik tad veya kan tadı bırakabilir. Bu ilaçlar antihistaminikler, diüretikler, steroidler, kortizonlar, antifungal ilaçlar olabilir.

Burun Tıkanıklığı

Burun ve ağız birbiriyle bağlantılı organlardır. Burunu etkileyen bazı hastalıklar sinüzit, farenjit, grip, nezle gibi hastalıklardan ötürü de ağızda kan kokusu duyma gibi değişik şeyler hissedilebilir. Pastil veya sprey vererek hem burun tıkanıklığınızı giderip hem de boğazınızdaki kan kokusunu ve tadını geçirmiş olacaksınız.

Burundaki Kılcal Damarların Esnekliğini Kaybetmesi

Burundaki kılcal damarlar esnekliğini kaybederse rutin kanamalar yaşanır. Kanama az oursa burundan gelmez ve genize akar. Bu durumda da ağızda kan kokusu olur. Gargara yaparak bu kokudan ve histen kurtulabilirsiniz.

Gece Dişleri Sıkarak Uyuma

Gece dişlerinizi çok sıkarak uyursanız eğer diş etlerinize zarar vererek kanamaya sebep olabilirsiniz.

Mide Problemleri

Gastrit, ülser gibi mide problemleri sonucunda mide içi olan kanamalardan dolayı ağızda kan kokusu olabilmektedir. Bunun tedavisi için midedeki veya duodenumdaki ülser veya gastrit tedavi edilmelidir.

Ağızda Kan Kokusu Tedavisi

Ağızda kan kokusu tedavisi için doktora başvurmalısınız. Nedenini bulduktan sonra tedavinize başlayacaktır. Fakat diş ve ağız sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca her ne nedenden oluyorsa olsun ağzınızda kan kokusu varsa ihmal etmeden doktora gitmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ