Ağızdan Sabahları Su Gelmesi

Ağızdan Sabahları Su Gelmesi

Sabahları uyandığınızda ağzınızdan su geldiğini hissediyorsanız, bunun birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabileceğini unutmamalısınız. Sabahları ağızdan su gelmesi sık görülen bir durumdur. Farklı nedenler ile ortaya çıkan bu durum geçici bir süreçtir ve ciddi bir rahatsızlık değildir. Elbette durumun uzun sürmesi ve geçmemesi halinde gerekli testlerin yapılması önerilmekte ve oluşabilecek rahatsızlıkları önlemektedir.

Ağızdan Sabahları Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Uyuma Pozisyonu

Ağızdan sabahları gelen su, salya olarak adlandırılmaktadır. Salya, ağız içindeki bakterileri öldürmek ve sindirimi başlatmak üzere salınan bir sudur. Sabahları ağızdan salya akmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden en basiti yatış pozisyonu nedeniyle kaynaklanmaktadır. Yan tarafında uyumayı seven kişilerin sabahları ağzından su aktığı sıklıkla görülmektedir. Uyuma pozisyonunun düzeltilmesi halinde ağızdan su gelmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

2-)Sinüzit

Ağızdan gelen suyun diğer bir sebebi ise sinüzittir. Şiddetli baş ağrılarına neden olan sinüzit sabahları ağızdan salya akmasına da neden olduğu bilinmektedir. Sinüzit nedeniyle geniz yollarında tıkanıklık meydana gelmekte ve bu durum salya akmasının çoğalmasına anlamına gelmektedir.

3-)Mide Rahatsızlıkları

Mide sorunları da ağızdan salya akmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Mide ekşimesi, reflü vb. mide sorunları sabahtan ağızdan su akıntısı olmasına neden olmaktadır. Ekşime vücudun aşırı salya üretmesine neden olabilmektedir. Reflü vb. sorunlardan kurtulmak için kişinin beslenme düzenine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

4-)Diğer Nedenler

Ağızdan sabahları su gelmesinin diğer nedenleri arasında alerji, zehirlenme, kullanılan bazı ilaçlar, ağız yapısı, ağız açık uyumak ve bademcik iltihabı gibi nedenler yer almaktadır.

Salya Akmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağızdan salya akması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu engellemek için öncelikle sorunun nedeni araştırılmalıdır. Sorunun belirli bir hastalık nedeniyle kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilir ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Eğer ağızdan salya akmasının sebebi yatış pozisyonundan kaynaklı ise kişinin sırtüstü uyumaya alışması etkili olacaktır. Sıkışık bir alanda yatmanız dönme şansınız olmayacağı için sizi sırtüstü yatmaya mecbur edecektir.

Salya akmasını önlemek için yapılacak diğer bir işlem ise kullanılan ilaçların kontrolüdür. Kullandığınız ilaçları doktorunuza danışarak alabilir ve hangi ilacın salya akıntısına sebep olabileceğini öğrenebilirsiniz.

Uyurken başı desteklemek de salya akıntısını engelleyecek etkenler arasında yer almaktadır. Vücudun dikey biçimde desteklenmesi ağız akıntılarını da engelleyecektir. Burundan nefes almak ve yoğun nefes egzersizleri yapmak da ağızdan gelen su akıntılarının önleyecektir. Doğru nefes almayı önlemek salya akıntılarını düzene sokacak bir yöntem olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ