Ağızdan Ve Burundan Kan Gelmesi

Ağızdan Ve Burundan Kan Gelmesi

Ağızdan ve burundan kan gelmesi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Kişinin durduk yere hem ağzından hem de burnundan kan gelmesinin birçok farklı sağlık sorununa işaret edebileceği unutulmamalıdır. Bu sağlık sorunları genellikle çok ciddi hastalıklardır ve kişinin önlem almaması halinde çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kişinin böyle durumlarda dikkatli bir biçimde hareket etmesi ve sağlığına çok dikkat etmesi gereklidir.

Ağızdan ve burundan kan gelmesi durumunda her insan doğal bir biçimde panik olacaktır. Bu durum kişinin hemen harekete geçmesinin de bir işaretidir. Ağzından ve burnundan kan gelen kişilerin doktora giderek muayene olması, tüm şikayetlerini doktora bildirmesi gerekmektedir. Ciddi sağlık sorunları önlem alınmadığı ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül birer hastalığa dönüşecektir.

Ağızdan ve Burundan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ağızdan gelen kanamaların en büyük sebebi diğer önemli organlarda görülen kanamalardır. Bu kanamalar mide, on iki parmak bağırsağı yemek borusunda görülen sağlık sorunlarından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Daha iyi bir tanı için kişinin test yaptırması gerekmektedir.

Ağızdan Kan Gelmesi

Ağızdan kan gelmesi önemli bir sağlık sorunudur ve dikkate alınması gereklidir. Ağızdan kan gelmesi durumunda kişinin paniğe kapılmadan önce kanın nereden geldiğini tespit etmesi gereklidir.Bazen mideden ya da burundan gelen kan ağızdan kan gelmesi durumu ile karıştırılmaktadır. Kişinin öncesinde mide bulantısı yaşaması sonrasında da ağızdan kan gelmesi durumunda bu sorunun mide sorunlarından kaynaklandığı anlaşılabilir. Ağızdan gelen kanın köpüklü olması ise kişinin akciğerinde sorunlar yaşadığının bir göstergesidir.

Ağızdan gelen kanın rengi de büyük bir öneme sahiptir. Açık renkli kan daha çok solunum yolları ve boğaz ile ilgili sorunların bir belirtisidir. Kanın koyu renkli olması ise mide ile ilgili sorunların bir habercisi olarak sayılmaktadır.

Üst Solunum Yolu Kanamaları

Ağızdan ve burundan gelen kanamanın diğer bir sebebi de üst solunum yolu kanamalarıdır. Bu kanama türünde birçok sebep etkendir. Üst solunum yolu kanamalarına neden olan belli başlı nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Üst solunum yolu kanamalarının nedenlerinden birisi gastrittir. Gastrit önemli ve dikkate alınması gereken bir mide sorunudur.
  • Diğer bir sebep ise yemek borusu ve midede yer alan varislerdir.
  • Üst solunum yolunda kanamalara neden olan diğer sebep ise peptik ülser hastalığıdır. Peptik ülser hastalığı mide ve on iki parmak bağırsağında yer alan ülserler olarak da adlandırılmaktadır.
  • Tümör oluşumu da üst solunum yolu kanamalarına yol açan ölümcül bir sağlık sorunudur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ