Alçıdaki Ayağın Morarması

  • 13 Şubat 2018
  • 5.087 kez görüntülendi.
Alçıdaki Ayağın Morarması

Ayakta çatlak, kırık ve çıkık gibi sağlık sorunları oluşması halinde tedavi için alçı kullanımı yapılmalıdır. Bu durumda ayak en kısa süre içinde iyileşecek ve dış etkenlere karşı korunacaktır. Ayaktaki alçının bir süre boyunca ayakta kalması gereklidir. Bu durum ayaktaki sağlık sorununun büyümesini engelleyeceği gibi kırıklı olan bölgeyi de dış etkenlere karşı koruyacaktır.

Travma geçirildikten sonra hasar görmüş olan bölgenin çabuk iyileşebilmesi için yeniden hasar görmesi engellenmelidir. Alçılı bölgenin iyi bir biçimde korunmaması halinde alçılı bölgede şişlik ya da morluk gibi sağlık semptomlarının oluşması sık gözlenen bir durumdur. Kişinin böyle bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için alçılı olan bölgeyi çok iyi bir biçimde koruması gerekmektedir.

Alçılı Ayağın Morarması Neden Olur?

Kişinin ciddi bir kaza geçirmesi ya da travma geçirmesi sonrasında çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşması normal bir durumdur. Geçirilen kaza sonucunda kişinin ayağında ya da vücudunun çeşitli bölgelerinde kırık oluşması normaldir. Bunun yanı sıra kişinin çıkık, kırık, çatlak gibi sağlık sorunları da bu tarz travmaya bağlı etkenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için kişinin bir an önce doktora giderek alçı taktırması gerekmektedir.

Alçı takılması ile birlikte sorunlu olan bölge dış etkenlere karşı korunacak ve yeniden zarar görmesi engellenecektir.

Alçı kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilediği için çoğu kişi alçının ne zaman çıkarılacağını merak eder. Alçının çıkma durumu sağlık sorununun büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Sağlık sorununun ciddi olması durumunda kemiklerin kaynaması daha uzun bir zaman alacağı için alçının çıkması daha uzun sürecektir.

Alçılı Ayakta Morarma ve Şişkinlik Belirtileri Nelerdir?

Kırık, çıkık ve çatlak gibi sağlık sorunları sonrasında kullanılan alçının iyileşebilmesi için alçıya çok dikkat edilmesi gerekir. Alçının hareket ettirilmememesine çok önem verilmelidir. Bununla birlikte alçılı olan bölgenin suya değdirilmemesi de büyük bir önem taşımaktadır. Kişinin alçılı olan bölgeye dikkat etmemesi sonucunda birçok farklı sağlık sorunu ile karşılaşabileceğini unutmaması gerekmektedir. Alçılı olan bölgeye dikkat edilmemesi durumunda bu bölgede şişkinlik, morartma gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Alçılı Ayakta Morarma Nasıl Tedavi Edilir?

Alçılı olan bölgede en sık görülen sağlık sorunlarından birisi alçılı bölgede görülen morarma ve şişliklerdir. Bu durum alçılı bölgenin sık sık hareket ettirilmesi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Alçılı olan bölgede morarma meydana gelmesi halinde kişinin acil olarak uzman bir doktora gitmesi ve muayene olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ