Alçının Ayakta Kalma Süresi

Alçının Ayakta Kalma Süresi

Kemiğe alınan sert darbe veya hasar durumunda kemikte kırık, çatlak oluşumu gözlenebilir. Kırıktan kastedilen kemiğin bütünündeki bozulmayken, çatlak ise kemiğin belirli bir kısmındaki kırıktır. Kırık ve çatlak sorununa daha çok kol ve bacaklarda rastlanmaktadır. Bunun nedeni; vücudun bu uzuvlarının sürekli olarak dış ortamla temas halinde olmasıdır. Herhangi bir iş yaparken aktif olarak kullanıldıklarından, darbe ve hasara dolayısıyla kırık-çatlak oluşumlarına müsaittirler.

Kemikte oluşan kırıklarda genellikle uzmanlar tarafından alçı tedavi yöntemi uygulanır. Kırık oluşan bölge hareket fonksiyonlarını kaybedebilir, kemiğin tekrar eski haline kavuşması için genellikle alçıya alınarak kemiğin kaynaması beklenir.

Kırık Nasıl Anlaşılır?

Kırılan kemik her seferinde ilk anda belirti vermese de genellikle şiddetli ağrıyla kendini gösterir. Hissedilen ağrı çok şiddetli ve kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyecek boyuttadır. Halk arasında çoğu zaman kırık ile çatlak karıştırılır. Kemiğin tek yüzeyinde kırılma olması çatlak olarak ifade edilirken, kemiğin bütününde olması kırık olarak tanımlanır. Kesin ve doğru tanı için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmeli ve uzman tarafından gerekli testler yapılmalıdır.

Alçı tedavisi gören pek çok kişi, uygulanan bu yöntemin ne kadar süre devam edeceğini daha doğrusu alçının kırık bölgede ne kadar kalacağını merak eder.

Alçının Kalma Süresi Ne Kadar?

Alçının kalma süresi daha çok kemiğin kaynamasıyla ilgilidir. Kırık kemik tam anlamıyla kaynadıktan yani eski haline/bütünlüğüne kavuştuktan sonra alçı tedavisi sonlandırılır. Alçıyı çıkarma işlemi kesinlikle uzman tarafından uygulanması gereken bir durumdur.

Kırık bölgedeki alçının kalma süresi genç bireylerde ortalama 4-6 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu süre bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir;

  • Kırığın tam olarak hangi bölgede olduğuna göre,
  • Kemikteki kırığın ne denli olduğuna, durumuna göre

Alçı tedavinin sonlandırılması için uzman tarafından kemiğin tam anlamıyla kaynadığından emin olunması gerekmektedir. Kemik kaynadıktan sonra alçı tedavisi sonlandırılmak amacıyla alçı uzman tarafından çıkartılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ