Alerji ve Emzirme

Alerji ve Emzirme

Alerji, immün sistemin rol aldığı reaksiyonlar bütünüdür. Vücudun herhangi bir etkene karşı gösterdiği bağışıklık tepkisidir. Alerji gelişimi birkaç dakika içinde oluşabileceği gibi haftalar hatta aylar sonra da oluşabilir. Alerji gelişiminde birçok etken rol oynar. Fakat alerjiye neden olan etken belirlenirse ve temas etmeme mümkünse kişinin ilaç kullanımına gerek kalmaz. Bunun dışında zorunlu hallerde antihistaminik ilaçlar ile tedavi başlanır. Antihistaminik ilaçların da diğer bütün ilaçlar gibi yan etkileri mevcuttur. Bu nedenle kişiler dikkatli olmalıdır. Özellikle gebelik durumu olanlarda ve emziren annelerde ilaç kullanımı çok önemlidir.

Emzirme ile Bebekte Alerji Oluşumu

Alerji sonucunda gözle görülen etkiler veya gözle görülmeyen etkiler oluşabilir. Gözle görülen etkilerden birkaçı kızarıklık, deri döküntüsü, lezyonlar, kabarmalar, şişmeler örnek gösterilebilir. Fakat bazı alerjik reaksiyonlar çok ciddi tablolar oluşturabilir. Hatta kişiyi anaflaktik şoka bile sokabilir. Kişi ölebilir. Alerji gelişiminde vücutta antikorlar oluşur. Vücut alerjen maddeyi yabancı bir madde olarak algılar ve antikor oluşturur.

Alerji ve emzirme birbiriyle bağlantılıdır. Çünkü emziren annede oluşan antikor ve alerjen madde bebeğe geçebilir. Bebeğin savunma sistemi anne kadar kuvvetli olmadığı için bu maddelerin bebeğe geçmesi bebeğe zarar verebilir. Annede oluşan alerjik belirtilerin aynısı bebekte de olabilir. Annenin yediklerine, içtiklerine ve kullandığı ilaçlara dikkat etmesi gerekir. Anne sütü ile bebeğe bu maddeler geçer.

Alerjik İlaç Kullanımı ve Emzirme

Emzirme döneminde anne mümkün olduğunca ilaç kullanımından kaçınmalıdır. Çok zor durumda kalmadıkça hiçbir şekilde vücuduna yabancı bir madde almamalıdır. Eğer ilaç kullanılacaksa mutlaka doktor gözetiminde olmalı ve risk durumu göz önüne alınarak kullanılmalıdır. Emziren anneler eğer ilaç kullanmak zorunda kalırsa, bebek akşam uyuduktan sonra ve son beslenmeden hemen sonra alınmalıdır. Bu durum tek doz ilaçlar içindir. Eğer anne birkaç doz alacaksa emzirmeden hemen sonra bol su ile almalıdır ve sık sık tuvalete çıkmalıdır.

Emziren anne, alerji ilacı kullanımında eğer göz damlası kullanacaksa sıkıntı değildir. Rahatlıkla kullanabilir. Fakat doktor gözetiminde olmalıdır. 1. kuşak antihistaminikler sedatif(sakinleştirici) etkilidir ve bu durum bebekte uyku hali yaratır. Bu nedenle kullanılması pek önerilmez. Bu ilaçlara feniramin ve dekstrofeniramin örnek olarak verilebilir. 2. kuşak antihistaminiklerde sedatif etki yoktur. Bu ilaçlar kullanılabilir fakat doktora danışılması gerekir.

Emzirme döneminde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar

  • Kanser ilaçları
  • Altın tuzları
  • Amfetamin ve benzeri uyarıcılar
  • Radyoaktif iyot
  • Alkol
  • Akne tedavisi için kullanılan isotretionin grubu ilaçlar.

Eğer bu tarz ilaçları kullanmak zorundaysanız emzirmeyi kesmelisiniz. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora başvurun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ