Alt Dudakta Kırmızı Minik Leke

Alt Dudakta Kırmızı Minik Leke

Alt dudağın etrafında kırmızı minik leke meydana gelmesi kişinin korkmasına neden olabilir. Oluşan bu leke ağrı, dudak çevresinde yanma hissi gibi çeşitli semptomlara yol açabilir. Oluşan lekenin tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak lekenin oluşum nedeninin bulunması ve kaynağa yönelik tedavi yapılması gerekmektedir. Oluşan leke akut seyredebilir, kısa süre içerisinde ilaç tedavisi ile ya da kendiliğinden geçebilir ya da kalıcı bir hal alabilir. Tedavi edilmeyen ya da yanlış tedavi edilen leke tedavileri kalıcı hal alabilir.

Alt Dudakta Kırmızı Minik Leke Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Güneş Lekeleri

Cildi hassas olan kişilerde yüz gibi stratum corneum tabakasının ince olduğu yüzeylerde güneşten kaynaklı leke oluşumu çok sık meydana gelebilmektedir. Özellikle ilaç kullanan kişilerde cildin incelmesine bağlı olarak bu tarz lekelerin oluşumu meydana gelebilmektedir. Özellikle bu tarz ilaçlar ile birlikte leke oluşumunu önlemek için güneşten koruyucusu etkisi yüksek olan güneş kremleri kullanılmalıdır.

İlaç kulanımına bağlı meydana gelen lekelerde ilacın bırakılması ile oluşan lekeler kendiliğinden geçebilir. Genellikle ilaç kullanımı hormon dengesini değiştirdiği için bu tarz lekelenmeler meydana gelebilir.

2-)Viral Enfeksiyonlar

Dudak ve çevresinde oluşan yara ve lekelerin en birinci sebeplerinden birisi viral enfeksiyonlardır. Viral enfeksiyonlar özellikle kadınlarda kullanılan kozmetik ürünlerden kaynaklı oluşabilmektedir. Hijyenik olmayan eşyaların kullanılması, dudağa sürülmesi bu durumun oluşumuna neden olabilmektedir.

Viral enfeksiyon kaynaklı oluşan lekeler genellikle enfeksiyonun ortadan kaldırılması ile tedavi edilmektedir. Ancak bazı olgularda geç kalınması, derinin deforme olmasından dolayı oluşan leke geçmeyebilir ya da geride hasar kalabilir. Viral enfeksiyon kaynaklı oluşan lekelerde öncelikli olarak topikal antiviral ilaç kullanımı gereklidir. Uzman hekim tarafından yapılan muayeneler ile tedaviye yön verilir.

NOT: Vücudun çeşitli bölümlerinde ciltte darbe gibi travmatik olaylar ya da damar bozuklukları sonucunda purpura adı verilen kırmızı lekeler oluşabilir. Oluşan kırmızı lekeler yüz bölgesinde de meydana gelebilir. Aşırı sıcak ya da soğuk ile ani temasta bulunmakta da bu tarz olgular gözlenebilmektedir.

Kişilerde darbe sonucunda oluşan purpura genellikle zaman içerisinde doku yenilenmesi ile kendiliğinden geçmektedir. İyileşme süreci kişinin iyileşme sonucuna göre değişiklik göstermektedir. İyileşme sürecini hızlandırmak için çeşitli topikal kremler ve pomatlar destek tedavi olarak kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ