Ameliyat Sonrası Oluşan Ödemler

Ameliyat Sonrası Oluşan Ödemler

Ameliyat sonrası oluşan dönemler sık görülen reaksiyonlardan biridir. Ödem, vücut dokuları arasında fazla miktarda sıvı birikiminden dolayı oluşan şişliklere verilen bir isimdir. Vücutta ödem oluşumu sıklıkla görülebilir ve bu durumun birçok farklı sebebi bulunur. Ameliyat sonrası oluşan ödemler de en sık görülenlerden birisidir. Özellikle burun ameliyatları sonrası vücutta ödem oluştuğu bilinmektedir.

Ameliyat sonrası oluşan ödemler doğal bir reaksiyondur. Ancak uzun süreli devam eden ödemler halinde hastanın en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi tavsiye edilmektedir.

Ödem Nedir?

Kılcal damarların çevresinde yer alan sıvıların sızdırma yapması ile birlikte vücudun bu bölgesinde şişlikler meydana gelebilir. Damarlarda sıvı sızdırmasının sebebi ise bu bölgelerde oluşan basınç ve damar hasarı ile yakından ilgili olan bir durumdur. Kılcal damarlarda meydana gelen bu sıvı sızıntıları da böbreklerde su ve tuz(sodyum) birikmesine neden olabilmektedir. Böbreklerde biriken su ve tuz(sodyum)nedeniyle ortaya çıkan şişlikler ise ödem olarak adlandırılır. Vücutta ödem oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir.

Ödem Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ödemin birçok farklı sebebi olabilir. Kişiden kişiye değişen bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Ameliyat

İlaç vb. yöntemlerin etki etmediği durumlarda cerrahi müdahale gerebilir. Ameliyat sonrası vücutta birçok farklı reaksiyon oluşabilir. Vücudun farklı noktalarında görülen ödemler ameliyat sonrası sık görülen reaksiyonlardan sadece birisidir.

2-)Hareketsiz Bir Yaşam Şekli

Vücutta ödem oluşmasının sebeplerinden bir diğeri ise hareketsiz bir yaşam şeklidir. Düzenli spor yaparak bu ödemlerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

3-)Sıcaklık

Havaların artan sıcaklığı vücutta sıvı birikimine yol açabilir. Vücuttaki dokularda sıvı artması ile birlikte ödem oluşumu gözlenebilir.

4-)Hamilelik

Hamilelik döneminde en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi ödemlerdir. Özellikle ayaklarda meydana gelen ödemler hareket kısıtlaması getirdiği için annelerin gebelik döneminde bol bol dinlenmeye özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde ödem oluşumunun asıl sebebi ise vücutta su birikimine neden olan birçok hormonun salgılanmasıdır.

5-)Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme

Vücutta oluşan ödemlerde kişinin düzensiz ve sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olması da oldukça büyük bir sebeptir. Özellikle aşırı tuzlu gıdaların tüketimi zaman içinde ödem oluşumuna zemin hazırlayan önemli faktörlerden birisidir. B1, B5 ve B6 vitamininin eksik alınması da ödem oluşumunun nedenleri arasında yer almaktadır.

6-)Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Günlük hayatta kullanılan ilaçların bazıları ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Oluşan Ödemler Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrası vücutta bir takım değişiklikler meydana gelebilir. Ödem oluşumu da bu değişimlerden birisidir ve bu normal bir süreç olarak değerlendirilmelidir. Ameliyat sonrası oluşan ödemler genellikle belirli bir süre sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Kişinin bu dönemde sağlıklı bir beslenme programına sahip olması ve düzenli olarak spor yapması ile birlikte oluşan ödemleri yok etmek mümkün olmaktadır.

UYARI: Ameliyat sonrası vücutta oluşan ödemlerin uzun süre geçmemesi ve şiddetini artırması durumunda hastanın mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve bu durumu doktoruna danışması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ