Aniden Gelen Bayılma Hissi

Aniden Gelen Bayılma Hissi

Fiziksel veya zihinsel olarak görülebilen halsizlik hissi kimi zaman çok şiddetli olabilmekte ve kişide birden bire bayılma hissine yol açabilmektedir. Halsizliğin hafif şekilde hissedilmesi hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Uzun süre koşmak, ağır fiziksel egzersizler yapmak, uzun süre bilgisayara bakmak, saatlerce çalışmak gibi gayet olası nedenlerden fiziksel ve zihinsel halsizlik baş gösterebilir.

Halsizliğin, bitkinliğin çok fazla hissedilmesi, kişide bayılacakmış hissine sebebiyet verebilir. Sürekli olarak halsiz ve bitkin hissetmek, bayılma hissi gibi durumlar uykusuzluk gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi pek çok ciddi rahatsızlıkla da ilintili olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Halsizlik ve Bayılma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Neredeye her kötü hastalığın altında yatan nedenlerden biri olan çağımızın sorunu stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar halsizlik ve bayılma hissine de yol açabilmektedir. Sürekli endişe ve kaygı içerisinde olan kişilerde, yoğun ve stresli ortamda çalışan kimselerde bu sebepten halsizlik ve bayılacakmış hissine sık rastlanır.

Stres ve endişenin yanı sıra depresyonun da başlıca bulgularından biri halsizlik ve sürekli yorgunluk halidir. Eğer uzun süredir halsizlik ve enerji düşüklüğü varsa, muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Uyku Problemleri

Uykunun düzensiz olması, yatma ve kalkma saatlerinin her gün değişmesi vücutta bitkinlik ve halsizlik hissine yol açar. Özellikle gece geç saatlere kadar çalışan kişilerde, vardiyalı çalışan kimselerde uyku düzensizliğine bağlı olarak sürekli halsizlik ve baygınlık hissi oluşabilmektedir. Dış etkenlerden(iş vs.) kaynaklanan uyku düzenine pek müdahale etmek mümkün olmasa da, olabildiğince her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmaya dikkat etmekte yarar vardır.

Hormonal Değişimler

Vücuttaki hormonal değişimler, direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan halsizliğe neden olabilmektedirler. Hormon salınımlarındaki değişimler; uykusuzluk, gece sıcak basması gibi etkilere yol açarak dolaylı yoldan halsizlik ve bayılacakmış hissine neden olabilmektedirler. Özellikle hamilelik ve menopoz dönemindeki kadınlarda bu sebepten, halsizlik ve bitkinlik gibi şikayetlere sık rastlanır.

Vitamin Eksikliği

Tüketilen besinlerden yeterli oranda vitamin alınmaması, vücutta vitamin eksikliğine yol açar. Sağlıksız ve dengesiz beslenen kimselerde sık görülür. Vitamin ve mineral eksikliği ise kişinin kendini sürekli halsiz ve yorgun hissetmesine yol açar. Özellikle B grubunu içerin vitaminlerin eksikliğinde bu tarz şikayetlere fazlaca rastlanmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıkları

Vücudumuzun savunma mekanizması görevini üstlenen bağışıklık sisteminde oluşabilecek rahatsızlıklar, zararlı organizmaların dış ortamdan vücuda çok kolay ulaşmasına neden olarak halsizlik gibi pek çok şikayete yol açar. Halsizlik, baygınlık hissi tek başlarına bağışıklık sistemi hastalıklarının olduğu anlamına gelmez. Doğru tetkik ve gerekli tahliller için uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Diğer Nedenler

  • Kullanılan ilaçlar(antidepresan, alerji ilaçları vs.),
  • Enfeksiyonel hastalıkları(sıtma, grip, hepatit),
  • Obezite,
  • Eklem rahatsızlıkları(romatoid artrit[iltihaplı romatizma])
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ