Aniden Saç Dökülmesi

Aniden Saç Dökülmesi

Eğer ani saç kaybından muzdaripseniz buna sebebiyet veren birçok gelişigüzel sebep olabilir. Buna neden olan durumlar geçici veya kalıcı olarak sizi etkileyebilir. Saç kaybı genelde genler tarafından dikte edilen doğal bir süreçtir. Aslında ailede kellik öyküsü olan birçok insan için, stresli veya sağlıksız bir yaşam tarzıyla birleştiğinde, saç dökülmesi neredeyse kaçınılmaz olabilir.

Öte yandan ani saç dökülmesinin başka nedenleri de vardır. Bu yazıda saçlarınızın aniden dökülmesinin başlıca nedenlerini inceleceğiz. Vücudunuz da kafa deriniz gibi saç değiştirme döngülerinden geçer. 2-3 aylık bir dinlenme süresi vardır sonra saç dökülür ve yerine yeni saç gelir. Günlük saç dökülmesi normaldir ancak muhtemelen altta yatan bir nedene bağlı olacağını düşündüğümüz ani ve aşırı saç dökülmesi konusu araştırılmalıdır.

Aniden Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Saçkıran

Ani saç dökülmesinin en sık görülen nedenlerinden biri saçkırandır. Saçkıran kadınlarda, erkeklerde ve çocuklarda görülen bir saç dökülmesi hastalığı olarak tanımlanır. Hastalığın kendisi kişinin sağlığına zarar vermez, fakat saçkıran ile başa çıkmak zorlu olabilir. Androgenetik saçkıran, erkek tipi kellik olarak da bilinir, doğal olarak yaşlandıkça saç dökülmesinden sorumludur.

Saçların yeniden çıkması uzun yıllar boyunca %100 saç dökülmesi yaşamış insanlar için bile bir olasılıktır. Ancak yeniden büyümenin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek mümkün değildir. Ani saç dökülmesinin bir diğer nedeni saçlarınızda çok sıkı yapılmış topuz, örgü veya at kuyruğu modelleri kullanmanızdır. Bu durum saç köklerinin zayıflamasına ve yaralanmasına neden olur, saç sistemine kalıcı olarak hasar verir. Saçınızın normal yapısına ters yönde etki edebilir.

2-)Tiroid Hastalığı-Hormon Dengesizlikleri

Tiroid hastalığından kaynaklanan ani saç dökülmesi de birçok insanda yaygın olarak görülür. Genellikle tiroid hastalığı kolaylıkla tedavi edilebilen ani saç dökülmesine neden olur. Hamile bir kadın doğumdan sonra hormon kaybı nedeniyle saç dökülmesi yaşayabilir. Bu durum hormon dengesizlikleri yaşayan erkekler arasında da yaygın olarak görülür. Hormon seviyeleri zamanla yükselmeye başladığında saç dökülmesi kesilecektir.

3-)Tıbbi Müdahaleler

Kan inceltici ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar ani saç dökülmesine neden olabilir. Saç uzun süren bir hastalıktan sonra bile dökülebilir ancak bu etki genellikle geçicidir. Hastalarda ani saç dökülmesinin belki en iyi belgelenmiş nedeni, kemoterapi gibi kanser tedavileridir.

Ani Saç Dökülmesi Gözlemlendiğinde Ne Yapılmalı?

Herhangi bir ani saç dökülmesi sorunu için bir doktora görünmek çok önemlidir. Ani saç dökülmesinin altında yatan sebepler, ilaç veya yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edilebilir. Saç dökülmesine karşı piyasaya sürülmüş, saçları hemen çıkardığını iddia eden ürünlere dikkat edin. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız, size verebileceği zararlardan kaçınmak için herhangi bir ilaç konusunda profesyonel bir tıp doktoruna danışmalısınız. Saç dökülmesi için fayda sağlayabilecek vitaminler de mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ