Aniden Sinirlenme

Aniden Sinirlenme

Aniden sinirlenme, birçok hastalığın işareti olabileceği için önem verilmesi gereken bir durumdur. Çoğunlukla psikolojik hastalıkların belirtisi olarak görülen bu sorun bazı durumlarda fizyolojik hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Kişinin aniden sinirlenmesi, sık sık bu durumu yaşaması çevresindeki kişiler için oldukça zor bir durumdur. Psikolojik nedenlere bağlı bir biçimde ortaya çıkan aşırı ve ani sinirlenme sorununda kişinin psikolojik destek alması sorunu çözecek önemli bir adım olacaktır. Bunun dışında diğer hastalıklara bağlı olarak gelişen sinirlenme sorununda kişinin doktor kontrolünde hareket etmesi önerilmektedir.

Sinirlenmek kişinin sağlığını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir sorundur ve dikkat edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde kalp krizi vb. ölümcül sorunlara neden olan etkenler arasında sinir, endişe ilk sırada yer almaktadır.

Aniden Sinirlenme Neden Olur?

1-)TSH Yüksekliği Sorunu

TSH yüksekliği sorunu tiroid hormonlarında meydana gelen sorunlardan kaynaklıdır. TSH, tiroid hormonunun sağlıklı bir biçimde salgılanmasını sağlamaktadır. TSH yükselmesine neden olan etkenler arasında kullanılan ilaçların yan etkisi, beslenme düzensizlikleri gibi etkenler yer almaktadır. Bu durumda kişide aniden sinirlenme, gerilme gibi etkiler görülebilir. Bu durumun çok sık gerçekleşmesi TSH yüksekliğinin çok üst sıralara çıkması durumunda görülebilir. TSH yüksekliğinin diğer belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Solgun bir cilt yapısı,
  • Aniden sinirlenme ve gerginlik,
  • Cildin kuru olması ciltte pul pul dökülme sorunu,
  • Saçların incelmesi ve zayıflaması
  • Ayak tabanlarında ve avuç içlerinde meydana gelen sararma,
  • Depresyon atakları,
  • Dikkat dağınıklığı,
  • Cinsel isteğin azalması,
  • Sürekli halsizlik.

2-)Stres ve Endişe Kaynaklı

Kişinin aniden sinirlenmesi doğrudan psikolojik ruh hali ile yakından alakalıdır. Kişinin stres ve endişe atakları sonrasında aniden sinirlenme durumları meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişinin yapabileceği en mantıklı şey psikolojik destek almak olacaktır.

3-)Depresyon

Depresyon çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir psikolojik süreçtir. Depresyonun belirtileri arasında sürekli yorgunluk ve halsizlik hissi, iştahsızlık, mutsuzluk, umutsuzluk, uykusuzluk, yemek düzeninde bozulmalar, ani kilo artışı ya da azalışı, dikkat dağınıklığı, hiçbir şeyden keyif almama gibi belirtiler arasında yer almaktadır.

Aniden Sinirlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin ani sinir hastalıkları geçirmesi durumunda yapabileceği etkenler arasında basit işlemler de yer almaktadır. Kişinin böyle bir durum ile karşılaşması durumunda açık havaya sık sık çıkması, kendine yeni bir uğraş, hobi edinmesi yapabileceği bu basit işlemler arasında yer almaktadır. Bu gibi yöntemlerin etkili olması durumunda kişinin sağlık kuruluşuna gitmesi ve destek alması tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ