Anjio Sonrası Baş Ağrısı

  • 11 Şubat 2017
  • 5.076 kez görüntülendi.
Anjio Sonrası Baş Ağrısı

Anjio, bir tetkik yöntemidir. Özellikle damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi problemleri bulunan kişilerde damarlarının durumlarının tetkik edilmesi, bir sonraki adımda uygulanacak tedavi yönteminin seçilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Anjio hemen her durumda yapılan bir durum değildir. Özellikle şiddetli nefes darlığı ile birlikte seyreden göğüs ağrılarında, kalp krizi geçmişi olan kişilerde hiç zaman kaybedilmeden hasar tespiti için yapılan bir görüntüleme işlemidir.

Anjio sonrasında çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Özellikle anjiyo sonrasında meydana gelen şiddetli baş ağrılarının anjio ile bağlantısı merak edilmektedir.

Anjio Sonrası Baş Ağrısı Neden Meydana Gelir?

1-)Anestezi Kaynaklı

Anjio esnasında yapılan aneztezi uygulaması kişinin operasyon sonucunda kendine geldiğinde ciddi baş ağrısı duymasına neden olabilmektedir. Bu durum anestezi esnasında kullanılan kimyasal maddeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Meydana gelen baş ağrısına çoğu zaman mide bulantısı da eşlik etmektedir.

Meydana gelen baş ağrısının şiddetinden yakınan hastalar için bu durumu tolere etmek gerekmektedir. Bunun için uzman hekim tarafından gerekli ilaçlar verilebilmektedir.

2-)Atak Kaynaklı

Anjio, çoğu zaman geçirilen kalp krizi ve inmenin boyutunu tespit etmek için yapılmaktadır. Bu yüzden anjio sonrasında gözlenen baş ağrısı anjio kaynaklı olmak dışında öncesinde geçirilmiş olan krizden kaynaklı olabilmektedir. Özellikle kalp krizi esnasında oksijensiz kalan dokuların atak sonrasında oksijen ile temas etmesi ile migren benzeri ağrıların yaşanması söz konusu olmaktadır.

3-)Vazodilatasyon Kaynaklı

Damarların anjio esnasında vazokonstriksiyondan ani bir şekilde vazodilatasyon haline geçmesi ciddi baş ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle yapılan anjio, geçirilen atak ve krizlerden hemen sonra ise hissedilen baş ağrısı çok daha şiddetli olmaktadır. Bu durum kısa süre içerisinde değişen damar hassasiyetinin normal haline gelmesi ile hızla düzelmektedir.

NOT: Anjiyo sonrasında meydana gelen baş ağrısında ilaç kullanımı öncesinde mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. Özellikle operasyon üzerinden kısa süre geçmiş ise muhakkak doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bu durum kişide operasyon sonrasında ciddi komplikasyonların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Anjiyo sonrasında meydana gelen baş ağrıları kişinin operasyon esnasında yaşadığı stresten kaynaklı da olabilmektedir. Bu durum kişinin operasyon sonrasında sakinleşmesi ve rahatlaması ile kendiliğinden geçmektedir. Geçmeyen durumlarda sakinleştirici uygulaması yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ