Anjiyo Sonrası Ayakta Ağrı ve Üşüme Hissi

  • 05 Aralık 2016
  • 12.250 kez görüntülendi.
Anjiyo Sonrası Ayakta Ağrı ve Üşüme Hissi

Kalp anjiyosu veya tıp dilinde koroner anjiyografi, bir teşhis yöntemidir. Kalbi besleyen damarlara koroner damarlar denir ve bu damarlardaki bir hastalığın varlığını saptamak için anjiyo yapılır. Kalp boşluklarına veya koroner arterlere bir çeşit boyar madde verilir ve X ışınları ile hareketli film çekilerek görüntüleme sağlanır. Elde edilen veriler tedavi kosunda doktora yardımcı olur. Doğru bir tedavi için gerekli tanı işlemi anjiyodur. Anjiyo öncesinde hasta 4-12 saatlik bir açlıkta olması gerekir. Kullanılan ilaçlar varsa çok az miktarda su ile alınmalıdır. Hasta görüntülemenin iyi olması için kasık bölgesindeki tüylerin alınmış olması gerekir. Eğer doktor gerekli görürse sakinleştirici bir iğne uygulayabilir. İşlem bacaktan veya koldan yapılır. Öncelikle işlemin yapılacağı bölge uyuşturulur. Bu bölgede bulunan atardamara kanül yerleştirilir. Ve giriş yolu açılmış olur. Boyar madde vücuda verilir ve film sonuçları alınır. İşlem sonucunda bacak bölgesindeki veya kol bölgesindeki kanül çıkarılır. Kanama durana kadar bası uygulanır ve sonrasında sıkı bir bandaj yapılır.

Anjiyo Sonrası Bacakta Ağrı ve Uyuşma

Anjiyo uygulanan bölge kasık veya kol olarak değişebileceğini yukarıda söylemiştik. Eğer bacaktan uygulama olursa giriş yolu açıldığı için ve kanül takıldığı için bacakta şişme, morarma, kanama, ağrı ve uyuşma görülebilir. Bazı hastalarda o bölgede sertleşme de görülebilir. Bu oluşan sertlik de ağrı meydana getirmektedir. Normal düzeyde bir ağrı görülmesi muhtemeldir. Fakat ciddi derece de ağrı olması durumunda doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bazı hastalarda boyar madde alerji yapabilir. Bu durumda daha farklı yan etkiler ortaya çıkabilir. Çoğu hastada bu morarma, ağrı, uyuşma ve üşüme hissi görülmektedir. Beklenilen bir durum olduğu için doktoru ve hastayı çok fazla korkutmaz. Bu semptomlar birkaç gün veya bir hafta içinde geçer. Fakat her ihtimale karşı bir kardiyoloji uzmanına başvurulması yararlı olacaktır.

Anjiyo sonrası doktora gitmeniz gereken ciddi durumlar

  • Yeni gelişen göğüs ağrısı ve bu ağrının şiddetinin giderek artması
  • Nefes darlığı
  • Ateş durumu ve ateşin birkaç gün sürmesi
  • Giriş yapılan bacakta veya koldaki o bölgede ciddi derecede şişlikler, durmayan bir kanama ve morarma. Her halukarda bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Size en doğru bilgiyi doktor verecektir. Eğer ciddi bir sorun ise de doğru tedaviyi doktor uygulayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ