Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir mi?

Antibiyotik Kullanımı Adeti Geciktirir mi?

Antibiyotik kullanımı adeti geciktirir mi sorusu regl döneminde merak edilen sorulardan birisidir. Regl döneminde kullanılan bazı ilaçların adeti kestiği söylentileri sıklıkla duyulur. Regl dönemi öncesi kullanılan antibiyotik ilaçların ise adet günlerinde geciktirmeye yol açtığı bilinmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin doktoruna danışmadan önce kullandığı antibiyotik ilaçları kesmemesi önerilmektedir.

Antibiyotik, vücuttaki bakteri, virüs vb. zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan ilaçlardır. Doktor kontrolünde kullanılması gereken antibiyotik ilaçların düzenli biçimde içilmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Antibiyotik ilaçlar günümüzde birçok farklı hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Bu hastalıklar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin kendi başına ilaç kullanımı yapmaması, özellikle antibiyotik gibi miligramı yüksek olan ilaçların doktor kontrolü eşliğinde kullanımının yapılmasına dikkat edilmelidir.

Adet Döneminde Antibiyotik Kullanımı

Regl dönemi kadınların her ay yaşadığı, genellikle 3-6 gün arasında süren hassas bir dönemdir. Kadınların ruhsal ve fiziksel değişimler yaşadığı bu süreçte belirli şiddette kanamalar meydana gelir. Bu süreçte kadınların diğer dönemlere göre çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Bazı kadınlarda ağrılı geçen adet dönemleri, kadınların vücudundaki zararlı maddelerin atılmasının sağlandığı bir dönemdir. Düzensiz ve az görülen adet kanamaları kadınların hormonal yapılarını bozmakta ve kadına birçok farklı zararlar vermektedir.

Adet döneminde kullanılan antibiyotiklerin adeti kestiği de bilinmektedir. Ama bu durumu genellemek doğru olmayacaktır. Antibiyotik kullanımı yapan her kadında adet gecikmesi yaşanması görülecek diye bir kural yoktur. Bazı kadınlarda bu durum gözlenirken bazı kadınların adetleri kullanılan ilaç kullanımından hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Antibiyotiklerin fazla kullanımının adet geciktirme etkisi yaptığı gözlenmiştir. Gün içinde en az 5 antibiyotik içen bir kadının adet döneminde düzensizlikler meydana gelebilmektedir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmelerinin birçok farklı sebebi vardır. Kadınların bu durumu yalnızca antibiyotik kullanımına bağlaması doğru değildir. Vücuda birçok zarar verdiği için adet gecikmelerinin sürekli hale gelmesi halinde kişinin acilen uzman bir doktora gitmesi ve gerekli olan tüm testleri yaptırması gerekmektedir.

Adet gecikmesinin sık görülen diğer nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sürekli seyahat yapmak ve sık hava değişimleri,
  • Çok yoğun yapılan spor aktiviteleri ya da egzersizleri,
  • Stresli bir yaşam ve endişe,
  • Kullanılan çeşitli antibiyotik ilaçları,
  • Grip, nezle vb. hastalıklar,
  • Kiloda gözlenen değişiklikler ve vücut kitle endeksi
  • Adet olmaya yeni başlayan genç kızlarda, ( özellikle ilk yıllarda)
  • Hamilelik döneminin ilk evlerinde adet gecikme sorunu sık sık görülmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ