Arka Baldır Ağrısı

Arka Baldır Ağrısı

Baldır, bacağın diz ve topuk arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Baldır bacaktaki kasların büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Vücut ağırlığının paylaşılması, hareket ve dengenin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bölgenin ağrıması genelde ya az hareketten ya da bacakların aşırı kullanımından olmaktadır.

Baldır ağrısı şiddetli ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden göz ardı edilmemelidir. Hafif yapılan bir egzersiz ya da hareket sonrasında bile eğer ağrı hissedilirse ve ayrıca bölgede şişlik, iğnelenme, uyuşma, kaşıntı, kızarıklık, sıcaklık gibi şikayetler varsa mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Baldır Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baldır ağrısı yanlış yapılan bir hareket sonucu, az miktarda sıvı tüketilmesi, düzensiz beslenme, vitaminsizlik veya kan dolaşımından kaynaklanan bir hastalıktan dolayı oluşabilmektedir. Uzun yol yürümek, ağır bir eşya kaldırmak gibi fiziksel eylemler de baldırda ağrıya neden olabilmektedir.

Baldır ağrısına neden olabilecek etmenler şöyle sıralanabilir:

  • Diz kapağına ya da doğrudan baldıra gelen darbe sonucunda ağrı oluşabilmektedir.
  • Baldır ağrısı, bölgede kan pıhtılaşmasından dolayı oluyor olabilir. Baldırda kan pıhtılaşması kalp krizi, felç gibi ciddi hastalıklara hatta ölümlere neden olabilmektedir.
  • Baldırda hissedilen sızı, uyuşma, zonklama, batma gibi şikayetler yürümeyi zorlaştırmakta ve dolayısıyla ağrıya sebep olmaktadır.
  • Günlük yapılan bir egzersiz sonrasında zorlama veya efor gibi nedenlerden dolayı baldır bölgesinde şişlik, ağrı, kızarıklık ya da aşırı sıcaklık hissediliyorsa bu ciddi bir sorun olabilir ve bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Baldır Ağrısı Tedavisi

Baldır ağrısı şiddetli ağrıya neden olsa da bazen kendiliğinden geçebilmektedir. Baldır ağrısı bir darbe ya da yaralanma sonucu oluşmadıysa mutlaka bir doktor muayenesinden geçilmesi önerilmektedir.

Şiddetli olmayan ağrılar için evde tedavi uygulanabilmektedir. Ağrıyan bölgeye buz kompresi yapmak ağrıya iyi gelir ve şişlik oluşmasını engeller. Ağrıyan bölgeyi elastik bir bandajla sarmak ve eğer mevcutsa herhangi bir kas gevşetici krem uygulamak ağrıyı engelleyebilmektedir.

Baldırda ağrı geçmiyor ve kendini yineliyorsa ağrının kaynağına bağlı olarak da uygun tedavi uygulanmaktadır.

Masaj tedavisi: Darbe, ezilme veya spor sonrası sonucunda oluşan ağrılar için masaj yararlı bir yöntemdir. Hafif ağrılar için evde uygulanabilecek doğru hareketlerle ağrı azaltılabilmektedir.

Fizik tedavi: Tekrarlayan baldır ağrıları için fizik tedavi yöntemi sıkça uygulanmaktadır. Uygun fizik tedavi yöntemleriyle, basit ve kontrollü egzersiz hareketleriyle ağrı hızla iyileştirilebilmektedir.

Diğer yandan ağrıyı azaltmak için bacağı fazla kullanmamak, otururken bacağın altına yastık koyarak yüksekte tutmak da işe yarayan yöntemler arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ