Aşırı Ayak Yorgunluğu

Aşırı Ayak Yorgunluğu

Gün içerisinde vücut ağırlığını taşıyan ayakların bakımı çok önemlidir. Doğru ayakkabı seçimi, dinlendirme ve hijyenik bakım gün içerisindeki enerjinin devamı için düzenli olarak sürdürülmelidir. Yoğun bir günün ardından ayakların dinlenip rahatlatılması gerekir. Ancak giyilen ayakkabının çıkartılıp uzatılması yeterli olmayacaktır. Önemli olan yorgunluğun neden kaynaklandığını bulmaktır.

Aşırı ayak yorgunluğuna sebep olan ayakta uzun süreli durma, aynı zamanda bacaklarda ve ayaklarda varise sebep olmaktadır.

Varis Nedir?

Bacaklarda deri altında oluşan kıvrıntılı toplardamar genişlemesidir. Büyük varisler gerçek bir hastalık olarak sayılırken, küçük varisler kısa vadede görüntü olarak rahatsız etmektedir.

Ayak Yorgunluğu Neden Olur?

  • Özellikle kadınlarda yanlış ayakkabı seçimi günün verimliliğini düşürmektedir. Topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar, ayağın ortopedik yapısına uygun olmadığı için kısa sürede dahi ağrıya sebep olmaktadır.
  • Uzun süre ayakta kalmak, vücudun her noktasında ağrıya sebep olabildiği gibi ayaklarda baskıya sebep olur. Bir bakıma ağrıdan dolayı hissedilen duygu, vücudun uyarı vermesidir.
  • Aşırı kilo, ayaklara çok baskı yapması sebebiyle ağrıya sebep olmaktadır. Çok yük taşıyan bir kamyonun tekerleklerinin yetersiz kalması gibi düşünülebilir.
  • Dolaşım sistemi bozukluğu, vücut içerisindeki akışı yavaşlattığı için ayaklarda yorgunluğa sebep olur.

Ayak Yorgunluğuna Yönelik Uygulanabilecek Tedaviler

1-)Masaj

Bal, biberiye ve nane özü karışımıyla yapılacak dairesel hareketli bir masaj gün içerisinde ayaklara yüklenilen ağırlığın yorgunluğunu atmaya yardımcı olacaktır. Masaj ardından ısıtılmış çorap giyilip ayakların bir müddet havada durması kan dolaşımını hızlandıracak ve ağrının yok olmasını sağlayacaktır.

2-)Pirinç Suyu Banyosu

İki bardak suda pirinç haşlanır. Haşlanmış su bir leğene konulur ve üç yemek kaşığı karbonat eklenir. Su soğuyana kadar ayaklar suda tutulmalıdır. Ayak kurulandıktan sonra nane yağı ile masaj yapılarak ayaklardaki ağrı azalır.

3-)Kaya Tuzu

Kaya tuzu ve bir çorba kaşığı adaçayından oluşturulan ılık suda ayakları bekleterek, hem ayak kokularından hem terlemeden hem de ağrılardan arındırılabilir.

4-)Ceviz İçi

Bir su bardağı ceviz içi, birer tatlı kaşığı karabiber otu ve kafurunun ezilmesiyle toz haline gelen karışım sıcak su ile masaj yapılmasının ardından ağrıyan bölgelere sürülür.

5-)Zambak

Bir buçuk su bardağı dolusu zambağı ince şekilde kıyıp zeytinyağı dolu bir kavanozda güneşte dinlendirilir. İki haftalık dinlenme ardından kavanozun kaynar suyun içinde pişirilmesi gerekir. İnce bir tülbentte süzüldükten sonra ağrılar için kullanılabilir.

Aynı zamanda zambak yağı, soğan suyu, bal ve yumurta akı ile karıştırılarak yüz bölgesine krem olarak da uygulanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ