Askerde Diş Muayenesi

  • 07 Nisan 2017
  • 7.967 kez görüntülendi.
Askerde Diş Muayenesi

Askere gidenler için askerde diş ağrısı çekmek muhtemeldir. Herkesin başına gelebilecek diş ağrısı askerde çok daha zordur. Stres, iş yükü gibi etkenlerde devreye girdiğinde ağrıdan durulamaz haldeyken bunları yapmak çok zordur.

20’li yaşlarıda askere gidenler için ayrı bir problemde yirmilik dişlerdir ki, en ağrılı çıkan dişler bu dişlerdir. 20’li diş problemleri çok şiddetli ağrı ve bazen kanama yapabilir. İlerlemiş durumlarda ise yanakta şişme, ağız içinde yaralar apseler yapabilir.

Eğer başınıza askerde böyle bir şey gelirse hemen revir bölümüne giderek muayene ettirebilir ve tıbbi müdahale yaptırabilirsiniz. Revirdeki askeri doktor sizi yönlendirecektir. Revirde sizin için gerekli kontrol ve bakım yapıldıktan sonra dişiniz çekilebilir veya ameliyat edilebilir. Eğer bağlı olduğunuz birlikte diş hekimi yoksa diş bölümü olan askeri hastaneye sevk edilir. Askeri hastanelerde askerler önceliklidir ve doktorlar çok iyi derece bakım ve tedavi yaparlar.

Askerde eğer hafif diş ağrısı yaşarsanız fakat bu durum sizin günlük yaşamınızı etkilerse geçici bir çözüm olarak tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bir su bardağı suyun için 2 tatlı kaşığı tuz koyarak sudan bir yudum alıp ağzını çalkalayabilirsiniz. Suyu yutmamanız gerekir.

Eğer biraz daha şiddetli bir ağrıysa ve geçmiyorsa revire başvurarak ağrı kesici alabilirsiniz. Her ne nedenle olursa olsun askerde dişle ilgili bir probleminiz varsa revire başvurmalısınız. Diş hekimi yoksa sizi sevk edecekleri askeri hastaneye giderek tedavinizi ve bakımınızı yaptırmalısınız.

Askeri Okullara Girişte Diş Muayenesi

Ağız ve diş yapısında konjenital anomaliler (doğuştan gelen anomaliler), fonasyon, ön dişlerde diestama (ön dişlerin arasında boşluk olması), irtıdentik anomaliler (çapraşık diş sorunu, açık kapama sorunu, derin kapama sorunu, sınıf 2 veya sınıf 3 kapama sorunu), diş eti hastalıkları, diş yüzeyinde kalıcı lekeler veya renk değişiklikleri, dilde veya ağız içinde hijyeni bozacak enfeksiyon, çene eklemi bozuklukları, diş eksikliği veya diş çürükleri gibi kontroller yapılır. Bunun sonucunda askeri hastanedeki diş hekimi diş problemlerine bağlı olarak rapor yazacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ