Askeri Hastane Raporu

Askeri Hastane Raporu

Askeri hastaneler alınan 699 numaralı kanun ile sağlık bakanlığına devredilmiştir. Bu yasanın yürürlüğe girmesinde önce askeri hastaneler askeri görevi olan kişilere, bu kişilerin yakınlarına ve askerlik görevi yapan er ve erbaşlara görev süresi boyunca bakılıyordu. Gerekli tetkikler, raporlar askeri hastane tarafından verilmektedir.

Askeri hastane raporu, askeri hastanede bakılma standartlarına sağlayan kişilere çeşitli hastalıklar sonucunda verilebilmektedir. Özellikle askerlik görevinde rahatsızlanan, ameliyat olan ya da görev esnasında yaralanan er ve erbaşlara rapor vermektedir. Er ve erbaşlar bu rapor süresi boyunca izinli sayılmaktadır ve bu süre askerlik görevinden düşülmektedir.

Askeri hastaneler aynı zamanda askerden muaf tutulacak kişilerin, askerden muaf olması gereken durumları gerçekten taşıyıp taşımadığını kontrol eden ve bunun için rapor düzenleyen kuruluştur. Bu durum askeri hastanelerin kontrolünün sağlık bakanlığına geçmesinden sonra bir takım değişikliğe uğramıştır.

Yeni yasa ile artık sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu hastaneler askerlikten muaf raporu düzenleyebilecektir. Bu hastanelerin düzenleyeceği rapor düzeyleri bile hastaneden hastaneye değişecektir. Her hastanenin her raporu düzenleme yetkisi bulunmamaktadır.

Askeri Hastane Raporu Hangi Durumlarda Verilir?

1-)Kronik Hastalıkların Şiddetlenmesi

Kişinin ciddi düzeyde askerlik yapmasını engelleyecek bir durumu söz konusu ise zaten askerlikten muaf tutulmaktadır. Ancak kişinin kronik hastalığı ilaçlar ile kontrol altında tutulabiliyor ve şiddetli bir düzeyde değilse askerlik yapması gerekmektedir.

Kişinin askerlik esnasında kronik hastalığının şiddetlenmesi, hayati fonksiyonlarını etkilemesi durumunda askeri hastanedeki uzman hekimin görüşüne bağlı olarak kişiye rapor verilebilir ve hava değişimi ile kişi memleketine gönderilebilir. Bu süre askerlikten düşmektedir.

2-)Ciddi Enfeksiyonlar

Kişinin askerlik esnasında ciddi enfeksiyon geçirmesi durumunda kişi derhal bulunduğu ortamdan izole edilir. Durumun acilliğine bağlı olarak kişi askeri hastanede yatırılarak bir süre tedavi edilebilir ve gerekli görülür ise rapor düzenlenerek kişi ev iznine bir süre gönderilebilir.

Bu durum boyunca kişi görevlerinden muaftır ve bu günler kişinin askerliğinden düşmektedir.

3-)Ameliyat Olunması

Kişinin askerlik esnasında aldığı bir darbeden dolayı ameliyat gerekmesi ya da kişinin var olan bir hastalığının askerlik esnasında tespiti sonucunda ameliyat gerekli olabilir.

Kişi ameliyat süresi ve iyileşme süresi boyunca askeri hastaneden rapor alır. Eğer durum ciddi ise kişi erken terhis ile evine gönderilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yusuf dedi ki:

    Kolay gelsin bișey sormak istiyorum. Arkadasim askerde usta birliginde. Ve dizinden meniskus ve kikirdak ameliyati olacak ve alcida kalacak bacagi rapor almayi dusunuyor ama rapor askerlikten sayilmaz deniliyor dogru mu aceba

  2. ömer dedi ki:

    askerlikten sayılır , şafağından düşer

BİR YORUM YAZ