Astigmat Aks Değeri

Astigmat Aks Değeri

Astigmat uzağı ya da yakını görme kusuru dışında mercekte var olan başka bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelmektedir. En kolay olarak tek gözün kapanması diğer göz ile uzaktaki düz bir çubuğa bakması ile anlaşılabilir. Bu çubuğu görememesi, normalden eğri görmesi ya da bulanık bir şekilde görmesi yüksek ihtimal astigmat olduğunu göstermektedir.

Sağlık ile ilgili yeniliklerin ilerlemesi göz hastalıklarında da hızla meydana gelmektedir. Doktorun hızlıca bir kontrolünün dışında göz için uygulanan çeşitli aletler ile kolaylıkla gözde var olan astigmat problemi gözlenebilmektedir.

Astigmat şikayeti olan kişi yakını ve uzağı tam olarak görememektedir. Netlik büyük sıkıntı oluşturur, kişi astigmatın derecesine bağlı olarak etrafı bulanık görmektedir. Astigmat rahatsızlığı genellikle kalıtsal bir şekilde var olmaktadır. Ancak bu durumun dışında çevresel etmenlerden kaynaklı olarak da meydana gelebilir. (Çok küçük ve uzun yazıların okunulması, bilgisayar başında sürekli iş yapılması, uzun ve sürekli gözü yorucu eylemlerin yapılması bu duruma neden olabilmektedir.)

Aks değeri astigmatın derecesini belirleyen bir unsurdur. Gözün rahatsızlığı ölçen ve sınıflandıran aletler ile kolaylıkla hesaplanabilir. Bu sonuçlar uzman göz hekimi tarafından kontrol edilmekte, şikayetler kapsamında değerlendirilmektedir.

Aks değeri genellikle hızlı bir şekilde değişmemektedir. Ancak bazı durumlarda hızlı değişimler de meydana gelebilir. Hızlı değişimlerde doktor tarafından bu durumun altında yatan farklı bir sebebin olup olmadığı araştırılır.

Lens Kullanımı

Astigmat tedavisinde lens kullanılabilmesi için öncelikli olarak doktor tarafından aks değeri değerlendirilmelidir. Lens kullanımı bazı hastalarda imkansız olabilir.

Astigmat gözün merceğinde meydana gelen bir deformasyondan kaynaklıdır. Genellikle merceğin normalden daha elips şeklinde olması bu hastalığa neden olur. Işık bir yerde değil iki farklı yerde kırılır. Bu durum astigmata neden olur.

Hastanın aks değerleri uygun ise lens kullanımı denenebilir. Bazı olgularda hasta uyuncundan kaynaklı olarak da lens kullanılamayabilir. Lens kullanımı bu hastalar için tehlikeli olabilir. Kontakt lens kullanımı gözün alerji yapmasına, bu bölgede enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.

Bu nednle lens kullanımlarında ekstra dikkatli olunmalı, uygun aks değerleri bulunmayan kişiler kesinlikle lens kullanmamalıdır. Bu durumda lens kullanımı hastalığın daha fazla ilerlemesine, görme yeteneğinin kaybedilmesine sebebiyet verebilmektedir. Lens kullanımı bir süre boyunca yakından takip edilmeli, hastanın şikayetleri yakından incelenmelidir. Daha geniş ve detaylı bilgi için muhakkak göz doktoruna danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ