Avuç İçi Kızarması

Avuç İçi Kızarması

Cildin herhangi bir noktasında gözlenebilen kızarıklık şikayetine avuç içi bölgesinde de rastlanabilmektedir. Avuçta yani elin iç yüzey bölgesinde görülen kızarıklıklar kişinin hemen paniğe kapılmasına neden olur. Hissedilen paniğin nedeni kızarıklığın ciddi cilt rahatsızlıklarıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak kızarıklık tek başına direkt olarak bir hastalık göstergesi olmadığından endişe duyulmamalıdır. Kızarıklığın tanısında aşağıdaki etkenler önem taşımaktadır;

  • Kızarıklıkla kaşıntı olup olmadığı,
  • Beraberinde döküntü şikayetinin olup olmadığı

Avuç İçi Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir?

Tahriş Edici Maddeler/Kimyasallar

Avuç içi kızarmasının en sık görülen sebebi tahriş edici ürünlerle elin iç yüzey bölgesinin temas etmesidir. Özellikle el ile bulaşık yıkama esnasında kişinin bulaşık eldiveni takmaması durumunda sık görülür.

Ele ve elin iç yüzeyine(avuç içi bölgesine) temas eden kimyasal temizlik ürünü, bu bölgede tahrişe sebebiyet vererek kızarıklık oluşumunu tetikler. Yalnızca bulaşık yıkama esnasında değil, lavabo veya banyo temizliği sırasında da eldiven kullanılmamasından ötürü direkt olarak temizlik ürünü ile el bölgesi temas eder. Olası tahrişi önlemek adına temizlik sırasında koruyucu eldiven kullanımına özen gösterilmelidir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi esnasında alınan ilaçların etkisi olarak ciltte kızarıklık gözlenebilir. Avuç içi kaşıntısının altındaki esas neden alınan ilaçlar olabileceğinden, doktora gidildiğinde hangi tedavi aşamasında olunduğundan ve kullanılan ilaçlardan bahsetmekte yarar vardır.

Alerjik Reaksiyon

Vücudun hastalıklara karşı savaşmasını sağlayan bağışıklık sisteminin, yabancı bir takım etken maddelere verdiği tepki/cevap alerji olarak bilinir. Kullanılan kozmetik ürünü veya tüketilen gıdadan dolayı alerjik durum baş gösterebilir. Alerjinin en bilindik sonuçları; kızarıklık ve kaşıntı şikayetleridir. Bu sebepten baş gösterebilen avuç içi kaşıntısını önlemenin en kesin yöntemiyse, alerjiyi tetikleyen etkenlerin saptanması ve bunlardan uzak durulmasıdır.

Psikolojik Etkenler

Yaşamın kaçınılmazlarından olan stres, endişe gibi duygu halleri de fizyolojik sonuçları tetiklemektedir. Hissedilen stres, endişe ve kaygı durumları kaşıntıyı tetikleyerek kızarıklık problemine yol açabilir. Avuç içi kaşıntısının altındaki neden psikolojik etkenler olabilir. Bu nedenden oluşan bu tarz şikayetler genellikle kısa süreli olsa da, uzun süreli de görülebilmektedir.

Diğer Etkenler

  • Enfeksiyonel rahatsızlıklar,
  • Sistemik bazı hastalıklar,
  • Çeşitli cilt rahatsızlıkları

Avuç içinde kızarma ciddi rahatsızlıkların bulgusu olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ