Avuç İçi Sararması Nedenleri Nelerdir?

Avuç İçi Sararması Nedenleri Nelerdir?

Cildin herhangi bir bölgesinde baş gösterebilen sarı renk, sarılık sorununa avuç içinde de rastlanabilmektedir. Avuç içinde göze çarpan sarılık dışında el ve ayak altında da sarı renklenme görülebilmektedir. Ciltte baş gösteren sarı renk, sararma genellikle nasır oluşumu ve kansızlık gibi etkenlerle ilintilidir.

Ciltte farkedilen sarılık hepatit, çeşitli karaciğer rahatsızlıkları gibi ciddi sorunlardan kaynaklı da olabileceğinden gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Avuç İçi Sararması Neden Olur?

Nasır

Ellerde ve ayaklarda sürtünme veya bu bölgelere çok fazla yük binmesi neticesinde deride sertleşme ve kalınlaşma meydana gelir. Meydana gelen bu sertleşme nasır oluşumu olarak bilinir. Özellikle el aletlerini(kürek, çapa, kazma, tırmık vs.) fazla kullanan kişilerde nasıra sık rastlanmaktadır.

Avuç içinde farkedilen sarı renk/sararma nasırdan kaynaklı olabilir. Bu sebepten oluşan sararma genellikle kısa sürelidir ve sağlık sorunu teşkil etmez.

Kansızlık

Kırmızı kan hücresi olarak bilinen alyuvarların, kanda yeterli miktarda bulunmaması kansızlık olarak ifade edilir. Tıp literatüründe anemi olarak geçmektedir. Ciltteki sarılığın bir diğer nedeniyse kansızlıktır. Solgun ten rengi ve gün içinde ellerin ayakların sürekli soğuk olması kansızlığın başlıca belirtileridir.

Vitamin Eksikliği

Gün içinde sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının izlenmemesi vitamin eksikliğini doğurur. Yeterli oranda vitamin almamak ise ciltte sararmayı tetikleyicidir. Ellerde veya ayaklarda göze çarpan sararma bundan kaynaklı olabilir. Hem olası ciltteki sarılığı önlemek hem de oluşabilecek başka rahatsızlıkların önüne geçmek adına dengeli ve sağlıklı beslenme programlarının izlenmesi tavsiye edilir.

Ciltte Sarılık Neden Olur?

Yukarıda daha çok avuç içinde ve elde meydana gelen sararmadan bahsedilmiştir. Aşağıda ise ciltte sarılık oluşmasının genel nedenleri ele alınmıştır.

Ciltte ve göz akında baş gösteren sarılık/sararma, sarılık hastalığını akıllara getirir. Sarılığın ise pek çok nedeni olabilir.

 • Siroz,
 • Hepatit,
 • Çeşitli karaciğer rahatsızlıkları,
 • Akciğer rahatsızlıkları,
 • Fazla alkol tüketimi,
 • Kansızlık

Eğer şuna benzer bulgular söz konusuysa, sarılıktan şüphelenilebileceğinden bir an evvel sağlık kuruluşuna danışılması tavsiye edilir.

 • Ciltte ve gözlerde sarılık,
 • İdrar renginde koyulaşma,
 • Kilo kaybı,
 • Dışkı renginde değişim
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk hissi

Ciltte sarılık pek çok ciddi sağlık sorunuyla ilintili olabileceğinden, üzerinde durulması gereken ve muhakkak uzman doktora görünülmesi gereken bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ