Avuç İçinde Çıkan Küçük Kabarcıklar

Avuç İçinde Çıkan Küçük Kabarcıklar

Avuç içinde çıkar su kabarcıklar kimi zaman çiçek, böcek ısırması, kokular gibi alerjik reaksiyonların sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında avuç içinde çıkan su kabarcıkları ciddi problemlerin de habercisi olabilir.

Genel olarak elde ve ayakta çıkan su kabarcıklarına verilen isim kronik egzama türü olan Dysidrotik Egzama’dır. Egzama rahatsızlığının çok farklı olarak birçok nedeni olabilir. Egzamanın cildin yağ miktarında olan bozulma nedeniyle ortaya çıktığı belirtilir. Bu yağ miktarı sonucunda sıvı kaybı gerçekleşir. Sıvı kaybının gerçeklemesi durumunda ise dirençli bir kaşıntı meydana gelir. Bu durumların neticesinde de egzama belirtileri ortaya çıkar.

İçeriğimizin devamında avuç içinde çıkan küçük kabarcıkların en sık rastlanılan nedeni olan egzama rahatsızlığını detaylıca ele alacağız.

Egzama Neden Olur?

Egzama şikâyetiyle doktorlara başvuran kişilerin en fazla dile getirdikleri problemler; cildin kuruması, aşırı kaşıntı, eklem yerlerinde bulunan kızarıklık ve kaşıntıdır. Egzama belirtileriyle birlikte kişide kaşıntı kaynaklı uyku problemleri de ortaya çıkar.

Egzama oluşumunda cildi çatlatan kabarcıkların içi sıvılarla dolar. Bu kabarcıklar kişide aşırı bir kaşınmaya neden olur. Ciltte oluşan bu kabarcıkların ortaya çıktığı yerler iltihaplı ve kuru olabilirler.

  • Egzama sanılanın aksine bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama rahatsızlığı kaybolduktan sonra; cilt, temizlik maddeleri ve aşırı tahriş ve tahribat oluşturan kimyasal maddelerle temas halinde bulunduğunda tekrar ortaya çıkabilir. Genellikle bu rahatsızlık kadınlarda ve ressam, aşçı, boya vb. kimyasal işlerde çalışanlarda ve sürekli suyla temas halinde olan bir mesleğe sahip kişilerde görülür. Su da egzamanın ortaya çıkmasındaki etkenlerden biridir.
  • Aşırı terleme, mantar gibi rahatsızlıklar da egzamanın nedenleri arasında gösterilir. Güneşte uzun süre kalmanın da egzamaya sebep olduğu gösterilmektedir. Yüzme havuzlarındaki klorlanmış su, alerjiye sebep olan bazı kokular, parfümeri ürünleri de egzamayı tetikleyici etkenler arasında yer almaktadır.
  • Tam kesin olmasa da kakao, tam tahıllı ürünler, kafein gibi içerisinde fazlasıyla nikel barındıran gıdaların da egzamaya sebep olduğu tahmin edilmektedir.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın en fazla görülen belirtileri ayakta ve avuç içinde ortaya çıkan su kabarcıklarıdır. Bu kabartılar ne yazık ki kolay kolay patlamazlar. Aşırı bir kaşıntıya neden olurlar. Kaşıntıyla birlikte yanma, ağrı gibi şikayetler de görülebilir.

Bu kabarcıklar tahriş olup patladığında ise kabarcıkların içindeki sıvı cilde yayılır ve ciltte çatlamalara neden olabilir. Çatlamanın iyileşme süreci uzun olabilir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama özellikle avuç içlerinde görüldüğü için insanları rahatsız edici bir özelliğe sahiptir. Gerek kişiye verdiği ağrı ve kaşıntı sebebiyle gerek kişinin sosyal ilişkilerinde problem çıkarması egzamayı kimi zaman çekilemez bir duruma getirmektedir.

Egzamada özellikle çatlama ve kabarcıklar uzun sürdüğünde bu durum ciddiye alınmalı ve acilen bir uzmana muayene edilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu problemler kişinin mesleğiyle alakalı olabilir. Kişi mesleğini icra ederken egzamaya neden olan etkenlere karşı önlem alması egzamanın az da olsa üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.

Şampuan, parfüm, içinde kimyasal etkenlerin fazla olduğu sabunlardan kişinin uzak durması da tavsiye edilmektedir. Merhem ve doktor tavsiyesiyle kullanılan kremler de egzama tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ