Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  • 16 Nisan 2018
  • 12.763 kez görüntülendi.
Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Oldukça yaygın bir problem olan ayak altı ağrısı, parmak diplerinden topuğa doğru yayılan ağrıyı ifade etmektedir. Ayak altında ortaya çıkan ağrıda temel etkenler tendonlar, ayak kemikleri ve kaslardır. Ayak altı ağrısı, genellikle damar sistemi ile ilgili bir sorunun habercisi olabilmektedir. Kadınlarda çok daha sık ortaya çıkan bu problem, kullanılan ayakkabının türü ve rahatlığı ile de doğrudan ilgilidir. Ayak altında meydana çıkan ağrı, son derece basit bir nedenle ortaya çıkmış da olabilir. Ancak sonunda bu basit durum ciddi bir rahatsızlığa dönüşebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Ayak Altı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin gün içinde ayaklarını çok yorması; çok uzun süre ayakta kalma, uzun bir süre yürüme, sürekli çalışma gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. İş hayatında sürekli olarak koşturmaca içinde olan insanlarda sıklıkla görülen bir sorundur.
  • Yapılan egzersiz ve spor hareketleri sırasında yanlış bir hareket yapmak, ayakları çok fazla zorlamak gibi nedenlerle doku ve tendonların zarar görmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.
  • Bir hayli sık görülen sinir sıkışması sonucunda da ayak tabanında ağrı görülebilmektedir. Sinir sıkışmasından kaynaklanan ayak altı ağrıları oldukça şiddetlidir.
  • Bu nedenlere ek olarak travmalar ya da kist oluşumları ile tümör ya da kanser türü rahatsızlıklarda da ayak altı ağrısı meydana gelebilmektedir.

Ayak Altı Ağrısına Önlemler

Ayak altı ağrısına maruz kalan kişilerin bölgenin rahatlaması bakımından topuklu ayakkabı kullanımından kaçınarak, düz tabanlı ya da ortopedik tabanlı ayakkabı tercih etmekleri önemli bir ayrıntıdır. Bunun yanı sıra, kilo kontrolünün sağlanması, ayaklara ve ayak tabanlarına yüklenen fazla ağırlığın da ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Çok kilolu kişilerin uygun bir perhizle kilo vermeleri gerekir. Gerekli hallerde profesyonel bir destek için bir diyetisyenden de yardım alınabilir. Bölgede kan dolaşımının hızlandırılması ve ağrının hafifletilmesi için masaj uygulaması da yararlı olacaktır.

Ayak Altı Ağrısı Tedavisi

Ayak altı ağrısı çok sık tekrarlandığında ya da çok uzun süre devam ettiğinde durum ciddiye alınarak bir ortopedi doktoruna muayene olunması gerekir. Erken tedavi ağrıların da en hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Ağrının tedavisi için rastgele ilaç alımından uzak durulmalı, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bunun yanında haricen bitkisel krem ya da ilaçlar bölgeye sürmek usulüyle kullanılabilir.

Ayak altında ortaya çıkan ağrının sebebi doktor tarafından belirlendikten sonra ayakların istirahat ettirilmesi unutulmamalıdır. Aynı zamanda gün içinde kişinin ayaklarını ılık suda bekletmesi, ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ