Ayak Altında Kızarıklık

  • 10 Nisan 2017
  • 13.391 kez görüntülendi.
Ayak Altında Kızarıklık

Yürüme, koşma gibi daha pek çok aktivite sırasında ayaklar aktif olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda ayaklara vücut ağırlığının neredeyse tamamı biner. Ayaklara binen yükün artması, ağırlığın çoğalması akabinde ayak altı bölgesinde ağrı, kızarıklık gibi çeşitli şikayetler baş gösterebilir.

Ayak altı kızarıklığının en bilindik nedenlerinden biri travma etkenleridir. Ayak altına fazla yük binmesi veya ayağın alt bölgesine doğru darbe alınması sonucunda morarma, kızarıklık gibi problemlere yol açabilir.

Ayak Altında Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar

Cildin diğer bölümlerinde olduğu gibi ayak altındaki kızarıklığın da başlıca nedenlerinden biri alerjik durumlardır. Bağışıklık sistemimizin çeşitli yabancı etken maddelere karşı gösterdiği tepki olarak bilinen alerji, kızarıklık ve kaşıntı gibi fizyolojik sonuçlar doğurabilmektedir. Kullanılan sabun, şampuan, krem veya giyilen çorap alerjiyi tetikleyen etken olabilir. Bu sebepten oluşan kızarıklıklar genellikle kısa süreli olduğundan, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

Travma Etkenleri

Ayak altı bölgesine fazla yük binmesinin veya bu bölüme şiddetli darbe alınmasının, kızarıklık oluşumuna sebebiyet verebileceğinden bahsetmiştik. Fazla kilolu kişilerde uzun süre ayakta kalma akabinde sık görülmektedir. Genellikle kızarıklığa ağrı eşlik eder. Eğer ayak altı bölgesinde ciddi bir hasar olduğunu düşünüyorsanız, muhakkak uzman doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Mantar Enfeksiyonu

Ayaklarda çok fazla görülen mantar enfeksiyonu, ayakta kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetleri tetikleyici etkenlerin başında gelmektedir. Rahatsızlık kendisini ilk etapta kızarıklıklarla gösterse de, ilerleyen evrelerde kaşıntı ve döküntü gibi sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle sıcak yaz günlerinde ayakların nemli ve kapalı şekilde ayakkabının içinde uzun süre kalması durumunda sık görülür. Enfeksiyonun tedavisi için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Cildin Nemsiz/Kuru Olması

Ciltte kaşıntı ve kızarıklık genellikle kuru cildin sonucu olarak görülmektedir. Cildin uzun süre güneşe maruz kalması, nemlendirici krem veya merhem kullanılmaması durumlarında kaşıntı ve kızarıklık baş gösterir. Bu nedenden oluşabilecek kızarıklığı önlemek adına nemlendirici kremler tercih edilerek, cildin kuruluğunun önüne geçilebilir ve nemli kalması sağlanabilir.

Ayak altı bölgesinde veya direkt ayağın üst bölgesinde kızarıklık söz konusuysa, mantar enfeksiyonu ve çeşitli ciddi cilt rahatsızlıklarının göstergesi olabilir. Bu yüzden şikayetin kesinlikle ihmal edilmemesi ve mutlaka uzman hekime başvurulması önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ