Ayak Altında Yanma Nedenleri Nelerdir?

Ayak Altında Yanma Nedenleri Nelerdir?

Farklı sebeplerle ortaya çıkabilen ayak altı yanması, daha çok diyabet hastalığına sahip olan kişilerde ve B12 eksikliği söz konusu olan bireylerde sıkça görülmektedir. Ancak bu durumun daha başka nedenleri de olabilir. Bazen de sinir hastalığına sahip olan ya da sinir sisteminde hasar oluşan bireylerde ayak altı yanması sorunu ortaya çıkabilir. Aslında ayak altında yanmanın birçok nedeni olabilmektedir.

Ayak altı yanması nedeniyle kişide çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir. Hayattan zevk almama ya da çok stres gibi sorunlar, bunun yanı sıra uyku sorunları ya da uyku düzensizlikleri de meydana gelebilir. Bu nedenle yaşam kalitesinin düşmemesi için tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlıktır.

Ayak Altı Yanması Nedenleri Nelerdir?

Değişik sebeplerden dolayı oluşan ayak altı yanması ince sinirlerin etkilendiği bir sorundur. Sinirlerin tam olarak neden etkilendiği net şekilde bilinmese de genellikle tiroid sorunları, diyabet hastalığı, romatizmal sorunlar, enfeksiyonlar, B12 vitamin eksikliği, ilaçlar gibi etkenler sinirlerin etkilenmesine sebep olur. Sinirlerin etkilendiği sorunların belirlenmesi için kan testleri yapılabilir. Ayrıca genetik olarak ailede bulunan hastalıklar bunda etkili olabilir. Ayak altında yanma durumu genel olarak tıbbi rahatsızlıklar nedeniyle açığa çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

 • Küçük Lif Nöropatisi,
 • Arsal Tünel Sendromu,
 • Romatoid Artrit,
 • Böbrek Yetmezliği,
 • Menopoz,
 • Siyatik Sinir Hastalıkları,
 • Vitamin Eksikliği,
 • Duysal Polinöropati,
 • Huzursuz Bacak Sendromu,
 • Ayakların çok fazla yorulması,
 • Ayaklara uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi.

Ayak Altı Yanmasında Teşhis

Ayak altında yanma durumunun sebebinin belirlenmesi önemlidir. Hasta kişinin nörolojik bir muayeneden geçmesi gerekmektedir. Bunun yanın sıra hastaya MR ve EMG çekilmesi, kan testleri yapılması ve ayak grafisi çekilmesi de gerekebilir. Bu konuda gerekli tetkiklere doktor karar vermelidir.

Ayak Altı Yanması Tedavisi

Yanma nedeninin tespit edilmesi ve ardından tedavi sürecinin bir an önce başlatılması gerekir. Tedavinin başlamasının ardından hastanın da bireysel olarak beslenme düzenine dikkat etmesi, ayaklarının bakımına dikkat etmesi gerekir. Ayak altında yanma sorunu ile eş zamanlı olarak ağrı da varsa, kişinin daha detaylı tetkiklerden geçmesi gerekebilir.

Ayak bakımı, ayaklarla ilgili sorunların tedavisinde ve ayak tabanı yanmalarının ortadan kaldırılmasında oldukça önemlidir. Yine aynı şekilde ayakkabı seçiminin doğru yapılması, pamuklu çorapların kullanılması faydalı olabilir.

Hastalığın meydana gelme nedeni diyabet ise mutlaka gerekli tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca kişisel olarak da şeker seviyesinin anormal şekilde yükselmesine engel olunması gerekir. Aynı zamanda, diyabet için doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar da ayak altı yanması sorununun önüne geçilmesinde yararlı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ