Ayak Bileğinde Ağrı ve Yanma

Ayak Bileğinde Ağrı ve Yanma

Ayak bileği, bulunduğu konum itibariyle darbe ve burkulmalara karşı son derece hassastır. Bu nedenle de en ufak bir burkulma ya da zedelenmede dahi, bilek bölgesinde ağrı ve yanma hissedilebilir. Ancak yanma ve ağrı durumu, daha ciddi bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir.

Ayak bileğinde ağrı ve yanma ortaya çıktığında, kişinin günlük hayatı olumsuz yönde etkilenebilir ve kişi, günlük aktivitelerini gerçekleştiremez bir hale gelebilir. Bu nedenle bu gibi bir durumda derhal tedaviye başlanmalı ve gereken ilaçlar, doktor tarafından verilmiş ise aksatmadan kullanılmalıdır.

Ayak Bileğinde Yanma ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Ayak bileğinde ağrı ve yanma hissedilmesinin temel nedenlerinden bir tanesi stres kırıklarıdır. Spor yapma esnasında ters ya da aşırı hareket yapılması sonucunda bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Ayak kemiklerinden bir tanesinde meydana gelen kırık, genel olarak ayağı ve ayak bileğini etkiler. Bu da ağrı ve yanma hissinin açığa çıkmasına yol açabilir. Önlem alınmaz yahut tedavi edilmezse, daha ciddi boyutlarda ağrılara ve sorunlara yol açabilir.
  • Hızlı yürüme, hatalı basma ya da koşma vs. durumlar neticesinde ayak bileğinde burkulma meydana gelebilir. Ayak bileği burkulduğunda ilk olarak çok şiddetli bir sancı ve ardından da yine şiddetli bir ağrı hissedilir. Zaman geçtikçe bölgede yanma sorunu da meydana gelir. Ayaklarda bulunan çeşitli bağlarda hasar oluşması sonucunda bu ağrı ve sancılar oluşmaktadır. Burkulma çok şiddetli olmuş ise, bilek bölgesinde şişlik oluşumu da ortaya çıkabilir.
  • Ayakta bulunan peroneal tendonlar, zorlanma, burkulma ya da kaslarda dengesizlik ve benzeri durumlar nedeniyle zarar görebilir. Zarar gören bu tendonlar, hafif bir ağrı ile ortaya çıkar ve daha sonra bu ağrı yanma hissi ile birlikte gittikçe şiddetlenir. Ayağın dinlendirilmesi ağrının hafiflemesini sağlasa da, durumun düzelmesi için tedavi şarttır.
  • Ayak baş parmağındaki genetik ya da yapısal bozukluklar, ayak bileğine vuran ağrıların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.
  • Ayak bileği ekleminde artrit (iltihaplanma) oluşması sonucunda, bu bölgede çok şiddetli ağrı ve yanma gibi semptomar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bazı romatizmal hastalıklar nedeniyle de zaman zaman ortaya çıkan yanma ve ağrı durumu da gözlemlenebilmektedir.

Ayak Bileğinde Ağrı ve Yanma Tedavisi

Ayak bileğinde ortaya çıkan ağrının sebebi net olarak belirlendikten sonra uygun bir tedavi yönteminin uygulamasına geçiş yapılabilir. Burkulma ya da zedelenme gibi nedenlerle ortaya çıkan yanma ve ağrının tedavisinde, genellikle ayağın dinlendirilmesi ve uygun ağrı kesici türünde ilaçların kullanılması uygun bir tedavi olarak kullanılabilmektedir. Ayağın durumuna ve ağrının şiddetine göre, tedavi yöntemine doktor tarafından karar verilir.

Ayak bileğinde ağrının azaltılması için ağrı geçene kadar istirahat etmek, ayakkabı seçimini doğru yapmak ve çok yorucu aktivitelerde bulunmamak da son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ