Ayak Bileğinde ve Topuğun Üstündeki Ödem

Ayak Bileğinde ve Topuğun Üstündeki Ödem

Ödem, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen şişliklere verilen isimdir. Ödem hayatımızın birçok evresinde karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Genel olarak geçici bir sağlık sorunu olan ödemlerin ortaya çıkış nedenleri oldukça fazladır ve bu sebepler her kişide farklılık gösterebilmektedir. Ödemler vücudun birçok farklı bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Ödemin görüldüğü yerler arasında ayak bileği ve topuk da yer almaktadır.

Ödem oluşması vücutta su birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu birikimler de şişlik olarak kendini gösterir. Kişinin yeme düzeni ödem oluşması ile doğrudan ilgilidir. Yeme düzeninin yanı sıra kişinin yaşam tarzı da ödem oluşması konusunda direkt önemli bir etken olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Ödem Neden Oluşur?

Ödem oluşmasının birçok sebebi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çok fazla tuz tüketilmesi vücutta ödem oluşmasının başlıca sebebidir. Bu durumda kişinin tuzu hayatından çıkarması ödemlerden kurtulması için büyük bir adım olacaktır.
  • Kişinin çok fazla sayıda sıvı tüketmesi de vücutta ödem oluşmasına neden olmaktadır. Sıvının belirli ölçüde alınması tedavi için iyi bir yöntem olacaktır.
  • Ödem oluşmasının diğer sebeplerinden birisi de kişinin uzun süre hareketsiz bir yaşam sürmesidir. Özellikle masa başı çalışan kişilerin vücudunda hareketsizliğe bağlı olarak ödem oluşabilmektedir.
  • Ödem oluşmasında etkili diğer faktör şeker hastalığıdır. Şeker hastası olan kişilerde ödem oluşması sık görülür.

Ayak Bileği ve Topukta Ödem Neden Oluşur?

1-)Uzun Süreli Ayakta Kalma

Kişinin ayak bileğinde ya da topuğunun üst kısmında şişlikler oluşabilir. Bu durum en büyük sebeplerinden birisi kişinin uzun süre ayakta kalmasıdır. Ayakta durmayı gerektiren işlerde kişinin kısa süre ayaklarında ödemler meydana gelebilir. Böyle bir durumda tedavi için akşamları eve gelindiğinde bol bol dinlenmek ve ayakların suda bekletilmesi iyi bir yöntem olarak tercih edilebilir.

2-)Aşırı Kilo Sorunu

Kişinin aşırı kilolu olması ödem oluşumunun diğer sebepleri arasında yer almaktadır. Aşırı kilo ve obezite sorunları çoğu kişide olan bir sağlık sorunudur. İyi bir diyetisyen ile muayene olarak sağlıklı bir biçimde kilo vermeyi deneyebilirsiniz.

3-)Gebelik

Kişinin vücudunun birçok bölgesinde ödem oluşabilir. Bu durum özellikle gebelik döneminde çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Kişinin gebelik dönemi boyunca ayak bileklerinde sık sık ödem oluşur. Tedavi için doktor ile görüşülmesi gereklidir. Gebelik döneminde ödem oluşması oldukça normal bir durumdur ve kişinin endişeye kapılmaması tavsiye edilmektedir. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu sağlık sorunu ile karşılaşmak mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ