Ayak Bilek ve Diz Kapaklarım Devamlı Kütlüyor

Ayak Bilek ve Diz Kapaklarım Devamlı Kütlüyor

Ayak bileklerinde ve diz kapaklarında meydana gelen ağrıya bağlı olarak kişi, yürümekte zorluk yaşayabilir. İleri evre rahatsızlıklarda kişinin hareket kabiliyeti kısıtlanır ve buna bağlı olarak diz eklemlerinin kıvrılmasında problem yaşanır. Böyle bir durumda kişi otururken ya da ayağa kalkarken eklemlerden gelen değişik sesler duyabilir.

Ayak bileklerinde ve özelikle dizlerde meydana gelen bu kütleme sesleri genellikle yaşlılığa bağlı eklemlerin hareketsizliğinden ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı istisna olan durumlarda bu problemler daha genç yaşlarda da gözlenebilmektedir.

Ayak Bilek ve Diz Kapaklarının Kütlemesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Kireçlenme

Kireçlenme vücuttaki eklemlerin hemen hemen hepsinde meydana gelebilecek bir problemdir. Eklemler arasındaki sıvının çeşitli hastalıklar ya da yaşlılığa bağlı azalmasından dolayı meydana gelmektedir. Kireçlenme problemi olan kişilerde özellikle ayak, diz kapağı gibi eklemlerde hareket halinde zorlanma, sık sık hareket esnasında ses duyulması meydana gelmektedir.

Kireçlenme kesin tedavisi olan bir durum değildir. Ancak kişinin yapacağı düzenli fizik tedavi hareketleri ile hareket kabiliyeti genişletilebilir, ağrı ve acılar giderilebilir. Meydana gelen sesler eklemlerin kireçlenmeye bağlı tutuklu kalmasındandır. Düzenli hareket, spor yapılması tüm bu seslerin azalmasını hatta ortadan kalkmasını sağlayabilir.

2-)Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar vücuttaki eklemleri tutan buralarda iltihap yani yangı ve şişlik oluşturan kronik rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların kesin çözümü maalesef ki yoktur, hastalığın seyri yavaşlatılabilir, kişinin semptomları hafifletilebilir. Eklemlerde hareket esnasında meydana gelen değişik sesler, ağrı, kitlenme ve donma gibi çeşitli sorunlar uzun vadede düzenli ilaç kullanımı ile tedavi edilmektedir.

Bu hastalıklarda düzenli spor yapılması meydana gelen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır.Düzenli egzersiz hareket esnasında meydana gelen kütürdeme sesinin de geçmesini sağlamaktadır.

3-)Travma Kaynaklı

Ayak bileğine, diz kapaklarına alınan darbelere bağlı olarak eklemlerde çeşitli semptomlar meydana gelebilir. Eklemlerde meydana gelen hasar kalıcı olabileceği gibi istirahat ile geçebilir. Eklem hasarları kendini yenileyerek maalesef ki geçemez. Özellikle eklem kıkırdaklarında meydana gelen hasar hareket esnasında kişinin acı çekmesine, hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına ve kütleme sesinin eklemlerden meydana gelmesine neden olabilmektedir.

NOT: Düzenli spor ve doğru kas, eklem çalıştıran fizyoterapi hareketleri ile kişi şikayetlerinden kurtulabilir. Bu durum kişinin düzenli şekilde idman yapması ile gerçekleşir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ