Ayak Parmaklarında Karıncalanma Sıcaklık ve Yanma

Ayak Parmaklarında Karıncalanma Sıcaklık ve Yanma

Ayak parmaklarında yanma, karıncalanma ve sıcaklık hissi çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Bu durumu geniş bir yelpazede inceleyebiliriz. Karıncalanma, iğne batma hissi, sıcaklık ve yanma el ve ayak parmaklarında görülebilir.

Ayak parmaklarında görülen karıncalanma ve yanma hissinin nedeni sinir sıkışması, sinir hastalıkları, şeker hastalığı, karpal tünel sendromu, raynaud sendromu, spinal stenoz olabilir. Birçok rahatsızlık ile bağlantılı olabileceği için bu durumu en kısa zamanda uzman bir hekime danışmalı, eğer gerekiyorsa muayeneden hemen sonra tedaviye başlamalısınız.

Ayak Parmaklarında Karıncalanma, Sıcaklık ve Yanma Neden Olur?

Ayaklardaki karıncalanma ve yanma hissi genelde geçici bir rahatsızlıktır ve ciddi bir problem teşkil etmez. Ancak bu uyuşma ve yanma hissi tekrarlayan ve kronik bir hal almışsa, bunun nedeni periferik nöropati, Raynaud sendromu, multipl skleroz(MS) ve diyabet hastalığı olabilir. Ayak parmaklarında ve tüm ayakta oluşan rahatsızlık genellikle o bölgeye uzun süreli baskı ve kan akışının azalması sonucu ortaya çıkabilir.

Ayak Parmaklarındaki Karıncalanma ve Yanma Nedenleri Nelerdir?

 • MS hastalığı (Multipl skleroz)
,
 • Diyabet
,
 • Migren,
 • Omurga Darlığı,
 • Ulnar sinir disfonksiyonu,
 • Raynaud Sendromu,
 • Sinir sıkışması  neden olabilir.
 • Periferik Nöropati:
 Sinir sisteminin zarar görmesi ile ortaya periferik nöropati rahatsızlığı çıkar. Sinir sistemi rahatsızlığı olan periferik nöropatinin belirtilerinden birisi elde ve ayakta oluşan karıncalanma ve uyuşma hissidir.
 • MS Hastalığı: 
Bağışıklık sisteminde görülen rahatsızlıklar nedeniyle omurilik ve beyni zedeleyen bu hastalık da kronik bir hale gelen karıncalanma, yanma ve uyuşukluk hissi ile ilişkilendirilebilecek bir rahatsızlıktır.
 • Raynaud Sendromu: Raynaud sendromu stres duyulduğunda ve soğuk olduğunda eldeki ve ayaktaki parmakların damarlarının daralmasıyla görülür. Bu daralmayla beraber etkilenmiş olan parmaklar beyaz ve mavi rengine yaklaşır. Raynaud sendromu durumundaki kan akışı kaybı dokunun zedelenmesi ve kaybedilmesine yol açabilir.
 • Spinal Stenoz:
 Spinal stenoz 50 yaş üzeri kişilerde görülür. Spinal kanalın daralması anlamına gelir. Spinal kanalların daralması el ve ayak parmaklarındaki yanma şikayetinin nedeni olabilir.

Ayak parmaklarında görülen karıncalanma, yanma ve sıcaklık hissinin geçici olma ihtimali vardır. Ama aynı zamanda bu karıncalanma ve yanma hissi sinir hastalıkları veya damar hastalıkları ile ilişkili olabilir. Artık kronik hale gelmeye başlayan ayak parmaklarında karıncalanma ve yanma hissi uzman bir doktora danışılmalı ve herhangi bir hastalık riski varsa geç olmadan öğrenilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ