Ayak Şişmesi ve Bacak Ağrısı

Ayak Şişmesi ve Bacak Ağrısı

Ayak şişmesi ve bacak ağrısı şikayeti iki ortak sebepten kaynaklı olabileceği gibi iki farklı etkenden de kaynaklanabilmektedir. Ayakta şişme ve bacak ağrısının bilindik ortak nedeni travma etkenleridir. Ayağa doğru alınan sert hasar ve darbeler bu bölgede şişliğe ve ağrı hissine sebebiyet verebilmektedir. Ancak yazımızın başında dediğimiz gibi şişlik ve bacak ağrısı birbirinden farklı sebeplerden de kaynaklı olabilmektedir.

İçeriğin devamında ayak şişmesi ve bacak ağrısının nedenleri ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Ayak Şişmesi Neden Olur?

1-)Yumuşak Doku Zedelenmesi/Travma Etkenleri

Ayağa alınan sert darbe akabinde bu bölgedeki yumuşak dokularda hasar meydana gelebilir. Yumuşak dokunun zedelenmesi çoğunlukla tek ayakta şişliğe yol açsa da kimi zaman iki ayakta birden şişlik gözlenebilmektedir. Eğer şişliğe morarma ve gerginlik gibi başka anormallikler eşlik ediyorsa bağ doku yırtılması ve kemik kırığından şüphelenilir. Böyle bir durumda derhal tıbbi destek için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

2-)Kalp Rahatsızlıkları

Vücudumuza kan pompalama görevinden sorumlu kalpte oluşabilecek problemler, rahatsızlıklar ayak veya ayak bileği şişmesinin sebepleri arasındadır. Kalp fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez yani yeterli miktarda kan pompalayamaz ise damarlardan yumuşak dokulara sıvı sızıntısı meydana gelir. Yer çekimi kurallarından ötürü yaşanan sıvı sızıntıları ayakta birikerek, ayakta şişlik şeklinde baş gösterir.

Konjestif kalp yetmezliği rahatsızlığında ayak şişliğine sık rastlanmaktadır. Bunun dışında pek çok kalp hastalığının göstergesi olabilir. Ancak ayak şişmesi tek başına kalp hastalığının göstergesi değildir. Detaylı ve doğru tetkik-tanı için muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

3-)Böbrek Rahatsızlıkları

Vücudumuzun su ve elektrolit dengesini düzenlemekle görevli böbrekler, hayati öneme sahiptirler. Böbreklerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi halinde vücuttaki tuz-sıvı dışarı atılamaz ve damarlara basınç uygulanır. Bu sebepten damarlara uygulanan basınç ise damarlardan dokulara sıvı sızıntısının olmasına yol açar. Dokulardaki sıvı sızıntısı da ayak ve ayak bileğinde şişlik olarak göze çarpar. Eğer ayaklarda çok sık tekrar eden şişlikler gözleniyorsa, böbrek hastalıklarıyla ilintili olabileceği unutulmamalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

4-)Hamilelik

Hamilelik döneminde fazla kilo alımından ötürü ayaklara aşırı yük biner ve bu bölgelerde şişlik gözlenebilir. Doğum gerçekleştikten sonra kendiliğinden geçmektedir.

5-)Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi esnasında kullanılan bazı ilaçlar, vücutta sıvı tutulmasına neden olduğundan ayak veya ayak bileğinde şişliğe yol açabilmektedir. Bazı tansiyon, hormon, diyabet ilaçlarının yan etkisi olarak ayak şişmesi problemine rastlanabilmektedir.

6-)Diğer Nedenler

  • Uzun süreli hareketsizlik,
  • Obezite,
  • Karaciğer hastalıkları

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacak ağrısının başlıca sebepleri aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

  • Travma etkenleri: Bacağa alınan sert darbeden ötürü kemik ve kaslar zarar görebilir ve bacak ağrısı gözlenebilir.
  • Derin damar trombozu,
  • Diyabet,
  • Aşırı alkol kullanımı,
  • Kanser hastalıkları,
  • Periferik arter rahatsızlığı: Kalp ve beyin dışında kalan damarların tıkanması sonucunda oluşur. Rahatsızlıktan dolayı bacaklardaki arterlerde kan akışı kısıtlanır ve ağrı baş gösterebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ