Ayak Tabanında Kramp ve Ağrı

Ayak Tabanında Kramp ve Ağrı

Vücut ağırlığımızı üstlenen ayaklarımızın tabanında kimi zaman kramp ve ağrı sorunu baş gösterebilmektedir. Ayak tabanında hissedilen ağrı ve kramplar çoğunlukla uzun süre ayakta kalmakla ilgili olsa da altında yatan pek çok neden olabilir.

Ayak Tabanında Kramp ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Vücudun hareket etmesinde büyük rol oynayan kaslar gün içinde sayısız kez kasılır ve gevşer. Birden bire kasların kasılması ve sertleşmesi durumu kramp olarak tanımlanır. Kramp istem dışı gerçekleşir. Her yaştan kimsenin en az bir defa yaşadığı kas kramp sorununa özellikle bacaklarda daha fazla rastlanmaktadır.

Bu içerikte ayak tabanında baş gösteren ağrı ve krampın nedenleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Uzun Süre Ayakta Kalmak

Ayaklarımızın vücut ağırlığının büyük bir bölümünü üstlendiğinden bahsetmiştik. Saatlerce ayakta kalma durumunda ayaklara uzun süre yük binmesinden ötürü ağrı ve kramp şikayeti meydana gelebilir. Özellikle mesleği gereği saatlerce ayakta kalmak durumunda olan kişilerde bu sebepten ayak tabanında ağrı ve kramp şikayetine sık rastlanır.

Travma Etkenleri

Ayak tabanındaki ağrı ve kramp probleminin bilindik nedenlerinden bir diğeri, travma etkenleridir. Ayak tabanına alınan sert darbe veya hasarlara bağlı olarak bu bölgedeki dokularda, kaslarda zedelenme oluşabilir. Meydana gelen hasar ise dolaylı olarak bu bölgede ağrı ve krampa yol açabilir.

Yanlış ve Ani Hareket Yapmak

Birden bire gerçekleştirilen yanlış fiziksel hareketler, ayak tabanı bölgesinde ağrı ve krampa yol açabilir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde fazlaca rastlanmaktadır. Bu sebepten doğabilecek kramp, ağrı şikayetlerini önlemek adına spor yapmadan önce kasların iyice alıştırılması ve ufak egzersizlerle ısındırılmasında fayda vardır.

Aşırı Kilo

Vücut ağırlığının haddinden fazla olması, ayak tabanına daha fazla kuvvet uygulanamasına neden olarak bu bölgede ağrı ve krampı tetikler. Özellikle obezite sorunu olan kişilerde, buna bağlı olarak ağrı şikayetine fazlaca rastlanır.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Kasların çok fazla kullanılması da neredeyse hiç kullanılmaması da krampın nedenleri arasındadır. Masa başı çalışanlarında uzun süreli hareketsizliğe bağlı olarak kramp ve ağrı sorunlarına rastlanabilmektedir.

Vücudun Susuz Kalması

Vücudun uzun süre susuz kalması, kasların istemsiz kasılmasına yani kramp oluşumuna neden olabilir. Bunu önlemek için gün içinde bol bol su içilmesinde yarar vardır.

Sinir Sıkışması

Duyuların beynimize iletilmesinde etkili sinirlerin sıkışması halinde ağrı, uyuşukluk hissi oluşabilir. Sinir sıkışmasının başlıca nedenleri şunlardır;

  • Uzun süreli sinirlere baskı uygulanması,
  • Sinirlerin bulunduğu bölgeye çok fazla yük binmesi,
  • Sinirin bulunduğu uzuvun(kol veya bacak) yanlış pozisyonda durması

Hissedilen kramp kısa süreli ve anlık olabileceği gibi uzun süreli de görülebilir. Şayet bir süredir kramp ve ağrı hissi mevcutsa, teşhis ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ