Ayak Tırnakları Neden Kararır?

Ayak Tırnakları Neden Kararır?

Ayak tırnaklarındaki kararman birçok kişinin günlük yaşamını etkileyen, estetik kaygılar oluşmasına yol açan bir sorundur. Tırnak kararmasını sıklıkla ayaklarda görülse de ellerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun en temel belirtisi, tırnak yüzeyinin bir bölümünde kararma oluşmasıdır. Bu durum hem görsel açıdan rahatsız edicidir, hem de bir sağlık sorunu olduğu için en kısa sürede bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Genel olarak ellerin veya ayakların bir yere çarpılması, bir şekilde sıkışması veya bir travmatik etkiye maruz kalması nedeniyle oluşan tırnak kararmaları herhangi bir sebep olmadan da görülebilmektedir.

Sebepsiz yere ortaya çıkan ayak tırnaklarındaki kararma bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu nedenle en kısa sürede doktora gidilmeli ve “Siyanoz” adı verilen bu rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Ayak Tırnaklarında Kararma Nedenleri Nelerdir?

  • Fiziksel olarak bir darbe veya travma etkenine maruz kalmadan ortaya çıkan ayak tırnaklarında kararma durumu genel olarak vücuttaki oksijen miktarının azalması halinde görülmektedir. Özellikle boğulmak ve yangına maruz kalmak, su altında nefessiz kalmak gibi durumların sonrasındaki 1 haftada tırnaklarda kararma sorunu ortaya çıkabilir.
  • El tırnaklarında herhangi bir kararma sorunu olmazken, ayak tırnaklarında kararma sorunları söz konusu ise bunda temel neden kullanılan ayakkabı seçimi olabilir. Kalitesiz ve rahatsız olan ayakkabıların kullanılması durumunda ayak tırnakları sıkışabilir bu da ayak tırnaklarında kararmaya yol açabilir. Ayak parmakları sıkışmasına neden olan sivri burun ayakkabılar, buna ek olarak rahatsız, ayağa büyük gelen ayakkabılar, ayakların hava almasını engelleyen ayakkabılar tırnak kararmasına neden olabilmektedir.
  • Vücuttaki cilt hastalıkları genellikle ilk olarak tırnaklarda kendini gösterir, özellikle egzama, mantar veya sedef gibi rahatsızlıklarda ayak tırnaklarında kararma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Burada asıl kararma tırnakta değil, tırnağının altındaki et yapısında oluşmaktadır. Bu da tırnakta bir kararma oluşmuş gibi görünebilir, özellikle egzama rahatsızlığında bu durum sıklıkla ortaya çıkmaktadır.
  • Ayak tırnağına çok sert darbe alınması durumunda, parmağın bir yere çarpması – sıkışması gibi durumlarda tırnağın kararmasın normaldir hatta tırnak çok şiddetli bir travmaya maruz kalmış ise büyük olasılıkla 1 hafta – 10 gün içerisinde düşecektir.

Ayak Tırnaklarında Kararma Tedavisi

Bilindiği gibi tırnak yapısı ve tırnak sağlığı kişinin genel bedensel sağlığı hakkında ipuçları verir. Bu nedenle herhangi bir cilt hastalığı veya herhangi bir rahatsızlık durumunda ilk olarak tırnaklara bakılması normaldir. Tırnaklarda ortaya çıkan kararma durumunda mutlaka doktora gidilmeli ve bu durumun sebebi araştırılmalıdır, doktor tarafından gerek krem, gerek ilaç tedavisiyle yani durumun ciddiyetine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri ile iyileşme sağlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ