Ayak Üşümesi Gebelik Belirtisi midir?

Ayak Üşümesi Gebelik Belirtisi midir?

Ayak üşümesi birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ayaklarda kan dolaşımı çok daha yavaş olduğu için, üşüme sorunu bu bölgede sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Kansız bireylerde üşüme sorunu sürekli bir hal de alabilmektedir.

Ayaklarda üşüme durumu, ilk olarak akla gebeliği getirir. Çünkü gebelik döneminde kan akışında yavaşlamaya bağlı olarak ve hormonal değişiklikler dolayısıyla ayakların üşümesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Bireyde bir başka gebelik belirtisi söz konusu değilse, genellikle bu bireye hamile teşhisi konmaz.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

En sık ve en çabuk ortaya çıkan gebelik belirtisi, regl gecikmesidir. Düzenli bir adet döngüsüne sahip olan kadınlarda, adet gecikmesi doğrudan gebelik belirtisi kabul edilmektedir. Elbette adette ortaya çıkan gecikmenin başka nedenleri de vardır. Bu nedenle 1 haftalık bir gecikme sonrasında gebelik testi uygulanmalı ve duruma netlik kazandırılmalıdır. Bununla birlikte görülen diğer belirtiler aşağıda ifade edilmiştir.

  • Gebeliğin ilk haftalarında aşırı derecede ve özellikle sabahları yoğun olmak üzere mide bulantısı ve öğürme söz konusu olmaktadır. Bazen mide bulantısı kusma ile de sonuçlanabilir.
  • Memelerde aşırı hassasiyet ve şişkinlik de bir başka gebelik belirtisidir.
  • Yoğun olarak hissedilen halsizlik, kronik yorgunluk, baş dönmesi ve kokular karşısında aşırı hassasiyet de gebelik belirtilerindendir.

Ayak Üşümesi ve Gebelik

Gebelik dönemi boyunca kadınlarda, özellikle ayaklarda üşüme görülebilir. Ancak tek sebep gebelik olmayabilir. Ayakların üşümesinde etkili olan diğer faktörler şunlardır:

  • Soğuk Hava: özellikle çok soğuk kış aylarında, soğuğa uzun süre maruz kalınması sonucunda ayaklarda üşüme sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Anemi: daha sık olarak kadınlarda görülen anemi, elerde ve ayaklarda aşırı üşüme sorununu da beraberinde getirmektedir. Kansızlık, tiroid hormonu üzerinde de etkili olabilir. Bu nedenle de daha fazla üşüme hissi duyulabilir. Bu gibi bir durumda kan yapıcı besinler tüketmek, doktor tavsiyesi ile kan ilaçları kullanmak etkili olacaktır.
  • Dolaşım Sistemi Sorunları: Kişinin dolaşım sisteminde bir aksaklık varsa ya da dolaşım tam anlamıyla sağlanamıyorsa, kan ayaklara ve ellere gitmeyebilir. Bu durumda ise el ve ayak üşümesi sorunu ortaya çıkar. Özellikle yaşı ilerlemiş bireylerde ve obezite teşhisi konan kişilerde ayak üşümesi problemine sıklıkla rastlanmaktadır.
  • Stres: Stres, çağımızın en zararlı ve en etkili olumsuzudur. Doğrudan bireyin psikolojisini etkiler ve bu da bireyin fizyolojik yapısına etki eder. Özellikle stresli, endişeli ve panik atağı olan bireylerde de ayak üşümesi gözlemlenebilir.

Ayak üşümesi kronik hale gelmişse ya da bireyi rahatsız edecek bir düzeydeyse, kişi en kısa zamanda bir doktora görünmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ