Ayak ve Bacakları Sallama

 • 27 Nisan 2017
 • 9.416 kez görüntülendi.
Ayak ve Bacakları Sallama

Kendimiz olmasak dahi etrafımızda ayaklarını, bacaklarını sallayan kişilere sık rastlarız. Bacakları sallama eylemi genellikle bilinçsizce yapılan bir durumdur. Daha çok psikolojik etkenlerle ilişkilendirilse de, altında yatan daha başka sebepler olabilir.

Sürekli olarak otururken bacak sallama her ne kadar kişiyi rahatlatsa da, çevresindeki insanlar için çekilmez bir hal alabilir. Bilinçsizce gerçekleştirilen bu eylemi önlemek adına bacak sallama alışkanlığının altında yatan neden belirlenmeli ve bu nedene göre uygulanabilecek yöntemler izlenmelidir.

Bacakları Sallama Nedenleri Nelerdir?

Bacakları sallama eylemi yalnızca otururken değil kimi zaman yatarken de baş gösterebilmektedir. Özellikle uykuya dalmadan önce de aynı problem meydana geliyorsa, huzursuz bacak sendromu rahatsızlığından şüphe duyulur.

Huzursuz Bacak Sendromu

Nörolojik bir hastalık olan huzursuz bacak sendromu(HBS), bacaklarda karıncalanma ve sallama gibi belirtilerle kendini belli eder. Rahatsızlık kimi zaman hafif şekilde meydana gelirken, kimi zamansa kişinin gündelik işlerini aksatmasına neden olacak kadar şiddetli olabilmektedir. HBS’nin başlıca belirtileri aşağıda belirtilmiştir;

 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma hissi
 • Bacaklarda zonklama ve ağrı hissi,
 • Bacaklarda hissedilen ağrılar, geceleri artış göstererek kişide uykusuzluk şikayetine yol açabilmektedir.

Genellikle istirahat esnasında baş gösteren huzursuz bacak sendromu, kişinin bacakları sallama ihtiyacı duymasına yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre rahatsızlığın başlıca nedenleri ise şunlardır;

 • Hamilelik dönemi: Bu evrede vücutta değişiklik gösteren hormonal seviyeler, HBS’yi tetikleyicidir.
 • Demir Eksikliği,
 • Genetik faktörler: Geçmişte ailesinde bu rahatsızlık olan kişilerde aynı problemin görülme ihtimali oldukça yüksektir.
 • Tiroid rahatsızlıkları,
 • Böbrek yetmezliği

Bacakları sallama alışkanlığı, huzursuz bacak sendromu bulgusu olabilir. HBS de daha başka ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı olabilir. Bu yüzden sürekli olarak yukarıdaki bulgular yaşanıyorsa, şikayetin gözardı edilmemesinde yarar vardır.

Psikolojik Etkenler

Yeni çağın en büyük dertlerinden olan stres, endişe gibi psikolojik durumlar bir takım fizyolojik olumsuzluklara neden olabilmektedir. Gün içinde sürekli bacakları sallama durumu; stres, endişe ve sinir gibi etkenlerin sonucu olarak görülebilir. Özellikle yoğun ve stresli bir iş temposunda çalışanlarda, gergin ve sinirli zaman geçirenler de bu sebepten bacak sallama durumu gelişebilir. Stresten tamamen uzak kalmak pek mümkün olmasa da stres, gerginlik ve endişe gibi olumsuz duygu hallerini yapılan aktiveler(hobi vs.) sayesinde önemli oranda azaltmak mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Javiernup dedi ki:

  tinder dating app , browse tinder for free
  tider

 2. Javiernup dedi ki:

  tinder sign up , tinder app
  tinder app

 3. Javiernup dedi ki:

  tinder date , what is tinder
  http://tinderentrar.com/

BİR YORUM YAZ