Ayaklarda, Dizlerde ve El Parmaklarında Şişme

Ayaklarda, Dizlerde ve El Parmaklarında Şişme

El, ayak ve diz bölgesinde şişlik oluşumu akıllara ilk olarak travma etkenlerini yani fiziksel bir teması getirir. Vücudun bu bölgelerine doğru alınan darbe veya hasarlara bağlı olarak şişlik oluşumu baş gösterebilir. Bu sebepten oluşan şişliğe genellikle ağrı eşlik eder. Şişliğin ne derece olduğu ise alınan hasarın ne boyutta olduğuyla ilgilidir.

Ancak ayaklarda, dizlerde ve el parmaklarındaki şişliğin tek nedeni travma etkenleri değildir. Bunun dışında pek çok sağlık sorunu bu şişliklerle ilintili olabilir.

El ve Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kaza veya Hasar

Şişliklerin en yaygın sebebi geçirilen kazalar, alınan darbelerdir. Sert bir şekilde yere düşmek, duvar gibi sert bir zemine çarpmak durumlarında alınan hasardan dolayı şişlik oluşumu gözlenebilir. Hafif bir darbeyse, hasarlı bölgeye buz uygulanarak şişliğin büyümesi önlenebilir. Ancak çok şiddetli bir hasar, yaralanma geçirildiyse mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Enfeksiyon/İltihaplanma

El ve ayaklar dış ortamla sürekli temas halinde olduklarından yaralanma ve kazalara daha müsaittirler. Bu bölgedeki yaralanmaların, kesiklerin enfeksiyon kapması akabinde iltihaplanma gözlenerek şişlik ve ağrı meydana gelebilir. Şayet daha önce el ve ayak bölgelerinde kesik, yara mevcutsa bunun hijyeninin sağlanması ve sterilliğinden emin olunması gerekmektedir.

Hamilelik

Hamilelik sürecinde kadın vücudundaki hormon salınımı değişimleri pek çok fizyolojik sonuç doğurur. Bunlardan biri de el ve ayaklardaki şişliklerdir. Oluşan bu şişlikler hamileliğin sonlanması ile birlikte ortadan kalkmaktadır.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi aşamasında alınan bazı ilaçların yan etkisi olarak vücutta şişlik meydana gelebilmektedir. Özellikle bazı diyabet ilaçları ve yüksek kan basıncı için kullanılan ilaçların etkisi olarak gözlenebilmektedir. Şikayetle ilgili uzmana gidildiğinde alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi, problemin altındaki nedenin tespit aşamasında yararlı olacaktır.

Ödem

Şişliklerin nedeni ödem olabilir. Dokuların arasında aşırı miktarda sıvı birikmesi sonucunda oluşan ödem şişliklerine özellikle el, ayak, kol ve bacak bölgelerinde daha fazla rastlanır. Ödem oluşumunun başlıca nedenleri ise şunlardır;

  • Cilt yanıkları,
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı,
  • Gebelik,
  • Fazla miktarda tuz içeren besinlerin tüketilmesi,
  • Kullanılan bazı ilaçlar(doğum kontrol hapı vs.)

Şikayet enfeksiyon oluşumu ve ciddi rahatsızlıklarla ilintili olabileceğinden, ihmal edilmemesinde ve muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmesinde yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ