Ayaklarda Lekeler

Ayaklarda Lekeler

Ayaklarda leke oluşmasının birçok farklı sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Bunun için kişinin daha önce geçirdiği herhangi bir sağlık sorunu etkili olabileceği gibi kişinin genetik kodları da bu tarz cilt sorunlarına neden olan etkenlerden birisidir. Ayaklarda görülen lekeler genellikle koyu kahve renklidir. Koyu renkli bu lekeler farklı nedenlere bağlı olarak görülebilen lekelerdir. Bu tarz lekelerin oluşması sonrasında oldukça kötü bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu kötü görünümü yok etmek için kişinin bir an önce tedavi olması gereklidir.

Ayak üzerinde ve tabanında görülen kahverengi lekeleri yok edebilmek için kişinin doğal yöntemleri tercih etmesi çok daha iyi bir etki sağlayacak ve kişiye hiçbir zarar vermeyecektir. Ayakta görülen lekelerin bazıları da kırmızı renkli olabilir. Bu durum ayakkabı seçiminden enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir.

Ayaklarda Leke Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda leke oluşması farklı etkenlere bağlı biçimde karşımıza çıkmaktadır. Ayaklarda leke oluşmasının en sık görülen nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Alerjen madde, alerjiye neden olan maddelere verilen bir isimdir. Bu maddelerin kullanımı kişinin birçok sağlık sorunu ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Ayaklarda ve vücudun birçok farklı bölgesinde görülen kırmızı lekeler bu sağlık sorunları arasında yer almaktadır.
  • Diyabet yani en bilinen adıyla şeker hastalığı kişinin ayaklarında lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Bu lekelerin rengi bazen kırmızı iken bazen ise koyu kahverengi renge sahiptir.
  • Ayaklarda meydana gelen farklı renkli sağlık sorunlarının nedenleri arasında kurdeşen hastalığı da yer almaktadır. Bu hastalık kişinin kırmızı lekeler dökmesine ve cildinde şiddetli kaşıntılara sebep olmaktadır.
  • Ayaklarda yer alan lekelerin diğer bir nedeni de böcek ve sinek ısırıklarıdır. Bu ısırıklar özellikle yaz tatillerinde daha sık meydana gelmekte ve kötü bir görünüme neden olmaktadır. Böcek ısırıkları lekelerin yanı sıra kaşıntıya da neden olmaktadır.
  • Ayaklarda görülen lekelerin en bilinen sebeplerinden birisi de uyuz hastalığıdır. Hayvanlarda yer alan virüslerin insanlara geçmesi sorunu olan bu hastalık ciddi sağlık sorunlarından birisidir. Bu gibi durumlarda kişinin acil olarak doktora gitmesi ve lekelerin daha fazla büyümesini önlemesi önerilmektedir.

Ayaklarda Leke Oluşması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaklarda sık sık görülen lekeleri tedavi etmek için doktorun önereceği ilaçların kullanımı gereklidir. Alınacak ilaçların doktor kontrollü olması gereklidir. Bunun yanı sıra lekelerin kaşınmaması üzerine yabancı herhangi bir maddenin sürülmemesi de yapılması gerekenler olarak tavsiye edilmektedir. Bu gibi durumlarda oluşacak lekeler kısa süre içinde ilaç ile kontrol altına alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ