Ayakta, Ellerde Yanma ve Diz Kapağında Ağrı

Ayakta, Ellerde Yanma ve Diz Kapağında Ağrı

Ayaklarda ve ellerde yanma hissi oluşması çok kez karşılaşılan bir durumdur. Genellikle çocuklarda pek görülmeyen bu durum ilerleyen yaşlarla birlikte daha çok görülmektedir. Kendi başına bir hastalık olmayan ve önemsenmeyen yanma hissi başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum vücudumuzun bize gönderdiği bir mesaj olabilir. Bu yüzden göz ardı etmemek gerekir. Sebep olan hastalığa bağlı olarak uyuşma ve karıncalanma gibi durumlar eşlik edebilir.

Yazının devamında ayakta, ellerde yanma hissi ve diz kapağı ağrısının nedenleri ayrı ayrı ele alınmaktadır.

Ayakta ve Ellerde Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

  • Ayakta ve ellerde yanma hissinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler genellikle bu bölgeler sinir hasarlarına sebep olarak duyu bozukluklarına yol açar. Yanma hissi kısa sürede gelişmiş olabilir. Bunun sebebi o anki duruştan veya oturuştan kaynaklı sinirlerde oluşabilecek baskılardır. Ayak ve ellerin duyusunu alan sinirlere bir baskı oluştuğunda o bölgede yanma hissedilebilir.
  • Ayakta ve ellerde yanmanın sebebi alınan darbelere bağlı olarak o bölgede oluşan sinir hasarları olabilir. Sinir hasarları sadece fiziksel travmalar sonucu oluşmaz. Bazı hastalıklar vücuttaki sinirleri etkiler. Bu hastalıkların başında çevresel sinir sistemini tutan nöropati, diyabet( şeker) hastalığı, tiroid bezi bozuklukları yer alır. Bu hastalıklarda bacak ve kollarda duyu taşıyan sinirler zarar görebilir. Bu durumda yanma hissi oluşabilir.
  • Kadınların menopoza girerken yaşadığı problemlerden biri de sıcak basması, terleme gibi durumlardır. Menopozda yaşanan hormonal değişiklikler sonucu yanma hissi oluşabilir.
  • Beslenme bozuklukları sonucu vücutta bazı vitaminlerin eksikliği oluştuğunda da ayak ve ellerde yanma hissi oluşabilir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde sinir sistemi zarar görür ve duyu bozukluklarına ortaya çıkabilir.

Ayakta ve ellerde yanma hissinin tedavi edilebilmesi için öncelikle altında yatan sebebin tedavi edilmesi gerekir. Yanma hissi birçok sinir hastalığının belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemelidir. Geçmeyen uzun süreli yanmalarda doktora başvurulmalıdır.

Diz Kapağında Ağrı Neden Olur?

  • Vücuttaki ağrıların genel sebebi fiziksel travmalardır. Diz kapağında oluşan ağrılarında genel sebebi dize alınan darbelerdir. Travmalar ve aşırı zorlama sonucu diz eklemi içerisindeki yapılar zarar görebilir. Bu durum diz kapağına vuran ağrılarla kendini gösterir. Yaşlanmaya veya yaşam tarzına bağlı olarak dizdeki tendonların, menisküslerin ve diğer yapıların hasarlanması ağrıya neden olur.
  • Romatoid artrit hastalığı otoimmun bir hastalıktır. Bu hastalıkta vücuttaki eklemler zarar görür. Eklemlerde iltihaplar oluşur. Diz ekleminde oluşabilecek iltihaplar diz ağrılarına yol açabilir. Aşırı kilo dizlere binen yükü artıracağından ve dizi daha fazla zorlayacağından diz ağrılarına neden olabilir.
  • Diz ağrısının bir başka sebebi ise diz bölgesindeki sinirlerin hasarlanmasıdır. Bu durum ağrıya yol açabilir. Sinirleri tutan nöropati ve diyabet (şeker) hastalığı dizlerde ağrı oluşmasına sebep olabilir.

Diz ağrılarının tedavi edilebilmesi için öncelikle ağrıya sebep olan etken teşhis edilmelidir. Altta yatan hastalık çözüldükten sonra diz ağrısı kendiliğinden veya doktorun uygulayacağı tedavi sonucunda iyileşir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ