Ayakta Yanma ve Ağrı

Ayakta Yanma ve Ağrı

Ayakta yanma hissedilmesi ayaktaki sinirlerin hasar görmesiyle yakından alakalı bir durumdur. Bu his genel olarak sinirlerin farklı nedenlere bağlı olarak zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kişinin ayağında yanma ve ağrı hissetmesi durumu genel olarak basit nedenlere dayanmaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin karşı karşıya kaldığı sağlık sorunlarının sebeplerini saptayabilmek için test yaptırmak gereklidir.

Ayakta yanma vb.sağlık sorunlarını yok edebilmek için kişinin yapılacak testler sonucunda uygun olan tedaviye uyması gereklidir. Ayakta yanma hissi kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyeceği için tedavinin bir an önce başlaması önemlidir.

Ayakta Yanma Nedenleri Nelerdir?

1-)Periferik Nöropati

Periferik nöropati omurgadan ayaklara kadar uzanan bölge içinde bacak ya da ayaklarda meydana gelen yaralanmalara verilen isimdir. Ayakta yanma hissi görülmesinin en büyük sebebi bu hastalıktır. Bu hastalık sebepleri arasında şeker hastalığı, incinmeler, çıkık, zona hastalığı, kullanılan ilaçların yan etkisi ve enfeksiyon oldukça etkilidir. Hastalığın belirtileri arasında ayakta yanma hissinin yanı sıra ayaklarda güçsüzlük, iğne batma hissi, uyuşukluk, denge bozukluğu gibi belirtiler yer almaktadır. Bu ağrıların tamamı artarak devam eder ve ağrılar iki ayakta birden görülebilir.

2-)Diyabetik Nöropati

Diyabetik nöropati adı verilen sağlık sorunu diyabetin sinirlere kadar zarar vermesi ile birlikte ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu sağlık probleminin ana sebebi diyabetin sinirlere zarar verecek kadar ilerlemiş olmasıdır. Ayak ve bacaklarda ağrı, uyuşukluk, geceleri ayakta yanma hissi, şişlik gibi belirtileri bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi için kişinin doktora gitmesi ve muayene olması gereklidir.

3-)Morton Nöroması

Ayaktaki sinirleri saran dokuların kalınlaşması sonucu morton nöroması hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalık kişinin yanlış bir biçimde spor yapması, ayakta meydana gelen eğrilikler ve dar ayakkabı giyilmesi gibi nedenlere bağlı olarak gelişen bir sağlık sorunudur.

4-)Yanan Ayak Sendromu

Kişinin ayaklarında yanma hissi oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi yanan ayak sendromudur. Bu sendrom şeker hastalığı, B vitamin eksikliği, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir. Bu sağlık sorunu özellikle geceleri ortaya çıkmakta ve etkisini arttırmaktadır. Tedavi için soğuk su banyosu ve B vitamini takviyesi oldukça etkilidir.

Ayaklarda Yanma Hissinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda yanma hissi oluşmasının birçok farklı sebebi bulunur. En sık gözlenen belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Bol alkol kullanımı,
 • Kronik böbrek hastalıkları,
 • AIDS,
 • B vitamini eksikliği,
 • Hipotiroidi,
 • Kemoterapi,
 • Charcot Marie diş hastalığı,
 • Kronik alansal ağrı sendromu,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Periferal damar hastalığı,
 • Metatars ağrısı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ